Rohliky

poniedziałek, 21 grudnia 2009

Rohliky

Powoli zbliżam się do kuchni w celu upieczenia ciast i ciastek świątecznych. Ale zanim to nastąpi jeszcze kilka przepisów bardziej "codziennych". Te czeskie rogaliki wypatrzyłam na blogu Zapiecek. Chciałam zrobić je bardziej zdrowe i dałam mąkę pszenną pełnoziarnistą. Nie wiem, czy z powodu tego triku, czy z powodu drożdży instant (których z wzajemnością nie lubię) ciasto mało urosło i zamiast 24 wyszło mi 12 rogalików. A szkoda, bo już ich nie ma, zostały zjedzone w okamgnieniu:)

Składniki na 12 rogalików

250-300 ml letniej wody
7 g drożdży instant
400 g mąki pszennej pełnoziarnistej
100 g mąki pszennej
50 g płynnego masła
15 g cukru
10 g soli morskiej

Dodatkowo:
mak

W dużej misce mieszamy drożdże, mąkę, masło, cukier oraz sól. Wyrabiamy robotem 10 minut (ręcznie około 15 minut), stopniowo dolewając wodę. Ciasto powinno być sprężyste i miękkie. Przekładamy do naoliwionego naczynia, przykrywamy ściereczką i odstawiamy na 1-1.5 godziny.

Ciasto wałkujemy na prostokąt o wymiarach 30×45cm, lekko oprószamy mąką, przykrywamy ściereczką i zostawiamy na 5 minut. Następnie kroimy na 6 kwadratów (15×15cm), a potem każdy kwadrat dzielimy po przekątnej, by uzyskać 12 trójkątów. Zwijamy je w rogaliki zaczynając od najdłuższego boku i układamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia.

Blaszkę z rogalikami odstawiamy do wyrośnięcia na 30-45minut. Przed włożeniem do piekarnika spryskujemy je wodą, posypujemy makiem lub sezamem. Pieczemy w temperaturze 175 stopni przez 15-20 minut.

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Skrobniesz coś? Dziękuję!