Bułeczki z nutellą

środa, 30 września 2009

Bułeczki z nutellą

To kolejny wypiek, który podróżował w walizce do Belgii. Oryginalnie miały to być oponki, ale ciasto w formie od muffinów przyjęło taki kształt podczas rośnięcia. I mi chyba takie bardziej się podobają. W środku pyszne czekoladowo-orzechowe nadzienie, które rozpływa się, gdy babeczki podajemy ciepłe.

Składniki na 8 bułeczek

Składniki na ciasto:
250 g mąki
1 łyżka cukru
1 łyżeczka cukru waniliowego
1/2 łyżeczki soli
30 g miękkiego masła
7 g świeżych drożdży
70 g letniej wody
1 jajko

Składniki na nadzienie:
100 g Nutelli
50 g serka Philadelphia light

Dodatkowo:
śmietana do posmarowania (użyłam 18%)

Drożdże rozpuszczamy w wodzie. Dodajemy je do mąki, a następnie dodajemy pozostałe składniki ciasta. Wyrabiamy, najlepiej mikserem, aż ciasto będzie elastyczne. Przekładamy no naoliwionej miski i odstawiamy do rośnięcia na godzinę.

Nutellę z serkiem dokładnie mieszamy. Wyrośnięte ciasto dzielimy na 8 porcji, każdą rozwałkowujemy na prostokątny placuszek i do środka wkładamy po 1.5 łyżeczki nadzienia, które rozsmarowujemy po długości placka, zostawiajac zapas na brzegach. Chwytamy za dłuższe brzegi ciasta, zlepiamy je i formujemy oponkę, sklejając końce ciasta. Przekładamy do natłuszczonej formie do muffinów lub układamy na papierze do pieczenia. Przykrywamy, ostawiamy na godzinę do rośnięcia.

Piekarnik rozgrzewamy do 200 stopni, bułeczki pieczemy 12-15 minut, aż będą złociste. Po wyjęciu smarujemy je po wierzchu śmietaną (cienką warstwą), choć nie jest to konieczne. Studziny na kratce.

5 komentarzy

  1. piękne bułeczki
    podoba mi się ten ich muffinkowy kształt

    OdpowiedzUsuń
  2. Pysznie wyglądają! no po prostu pycha! uwielbiam wszelkiego rodzaju słodkości z nutellą

    OdpowiedzUsuń
  3. Czy to były takie formy z kominkiem jak na ponczowe ? Bo kształt wyszedł bardzo fajny :)

    OdpowiedzUsuń
  4. O troche żałuję, bo wczoraj właśnie wyrzuciłam słoiczek po nutelli :) Wyglądają ślicznie i bardzo słodziutko. Następnym razem wypróbuję.

    OdpowiedzUsuń
  5. szarlotku, to była typowa forma na muffiny z 12 gniazdami. ciasto tak urosło że wypełniło formę, choć docelowo miały to być oponki.

    OdpowiedzUsuń

Skrobniesz coś? Dziękuję!