Pszenno-żytni chleb na zakwasie

niedziela, 5 lipca 2015

Pszenno-żytni chleb na zakwasie

Pszenno-żytni chleb na zakwasie to ulubiony chleb Liski. A Liska właśnie wydała książkę "O chlebie". Jest to mój pierwszy testowany z jej książki przepis, ale na pewno nie ostatni, bo bochenków upatrzyłam sporo do wypróbowania. Ten przepis jest prosty, ale potrzebujecie do niego aktywnego zakwasu żytniego i żeliwnego garnka. Choć Liska poleca pieczenie w foremce, ja zdecydowałam się na drugie wyrastanie chleba w garnku i wstawienie go do zimnego piekarnika. Z przepisu wychodzi jeden bardzo duży bochenek, można ciasto podzielić też na pół, by otrzymać dwa zgrabne bochenki o pięknie delikatnie dziurkowanym wnętrzu. Myślę, że pszenno-żytni chleb na zakwasie to propozycja dla osób, które startują z pieczeniem chlebów na zakwasie, bo nie sprawia wiele trudności, a efekt końcowy jest bardzo smaczny. Przepis z moimi drobnymi zmianami.
Pszenno-żytni chleb na zakwasie

Pszenno-żytni chleb na zakwasie - składniki na 1 duży bochenek

Składniki na zaczyn:
20 g aktywnego zakwasu żytniego
360 g mąki żytniej razowej
300 ml wody

Składniki na ciasto właściwe:
230 g mąki żytniej t.720
300 g mąki pszennej chlebowej
400 ml wody
1 łyżka soli
1 łyżeczka drożdży instant (opcjonalnie, jeśli zakwas jest mocny drożdże nie są niezbędne)

Wieczorem, w dzień poprzedzający pieczenie, przygotowujemy zaczyn. Mieszamy wszystkie składniki na jednolite ciasto, przykrywamy folią spożywczą i odstawiamy na noc na kuchenny blat. Zaczyn powinien urosnąć i nabrać gąbczastej struktury.
Pszenno-żytni chleb na zakwasie
Zaczyn oraz wszystkie składniki ciasta właściwego umieszczamy w misie miksera. Miksujemy końcówką hak przez 5 minut, przykrywamy miskę ściereczką i odstawiamy na 1-1.5 godziny, by ciasto zwiększyło objętość.
Pszenno-żytni chleb na zakwasie
Garnek żeliwny wykładamy papierem do pieczenia, delikatnie smarujemy papier olejem i wlewamy ciasto. Przykrywamy ściereczką i odstawiamy na 50-60 minut. Po tym czasie garnek przykrywamy pokrywką i wstawiamy do zimnego piekarnika. Piekarnik rozgrzewamy do temperatury 235 stopni  i pieczemy chleb przez 15 minut od czasu osiągnięcia tej temperatury. Zdejmujemy pokrywkę i dopiekamy chleb w temperaturze 200 stopni przez kolejne 10-15 minut - chleb powinien być złocisty na zewnątrz, a postukany od spodu powinien wydawać głuchy dźwięk.
Studzimy na kratce.

4 komentarze

Skrobniesz coś? Dziękuję!