Razowe bułeczki z serkiem

piątek, 27 grudnia 2013

Razowe bułeczki z serkiem

Pyszne razowe bułeczki z dodatkiem serka, dzięki któremu bułki zyskują na puszystości, miękkości i wilgotności. Jeśli lubicie miękkie, delikatne bułeczki, które pasują i do sera i do dżemu, te z pewnością przypadną Wam do gustu. I zapewniam, po upieczeniu od razu będziecie chcieli ich spróbować.
 Składniki na 10 bułeczek

15 g świeżych drożdży
50 g ciepłej wody
1/2 łyżeczki cukru
250 g mąki pszennej razowej
50 g mąki pszennej jasnej
195 g serka (u mnie taki do serników)
30 g miękkiego masła
1 łyżeczka soli
sezam do obtoczenia

Drożdże, wodę i cukrem mieszamy w kubku, przykrywamy i odstawiamy w ciepłe miejsce, by zaczyn zaczął pracował i podwoił objętość.
W misie miksera mieszamy mąki, masło i serek. Dodajemy gotowy zaczyn i zaczynamy wyrabiać ciasto końcówką z hakiem. Kiedy Ciasto zacznie formować się w kule, dodajemy sól i dalej miksujemy. Ciasto wyrabiamy około 7 minut. Gotowe będzie miękkie, elastyczne i nie będzie lepiło się do rąk.
Przekładamy je do nasmarowanej olejem miski, przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce na godzinę, by wyrosło.

Wyrośnięte ciasto delikatnie wyrabiamy i dzielimy na 10 części. Formujemy okrągłe bułeczki, których wierzch obtaczamy w sezamie. Układamy na blaszce, przykrywamy ściereczką i odstawiamy na 50 minut, by bułeczki wyrosły.
Piekarnik nastawiamy na 200 stopni z termoobiegiem. Bułeczki nacinamy z wierzchu i wstawiamy do piekarnika. Pieczemy przez 12 minut, zmniejszamy temperaturę do 170 stopni i podpiekamy jeszcze 5-8 minut, by bułeczki nabrały koloru. Studzimy na kratce.

8 komentarzy

  1. Ładne, kształtne i na pewno smaczne.
    Pozdrowienia :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Wiosenko, dzięki!

    Kasiu, piękne dzięki:)

    Majanko, co ja będę pisać.. pyszne;)

    OdpowiedzUsuń
  3. Idealny ksztalt! A sezam nadaje im dodatkowego uroku :)

    Wszystkiego dobrego w Nowym Roku! :*

    OdpowiedzUsuń
  4. Dziękuję Beo, i dla Ciebie wszystkiego dobrego:)

    OdpowiedzUsuń
  5. Czy zamiast drożdży mogę użyć zakwasu żytniego? Jeśli tak to ile?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niestety nie robiłam tych bułeczek na zakwasie, ale w internecie są dostępne przeliczniki, może taki kalkulator pomoże policzyć, jak zmienić podaną ilość drożdży na zakwas.

      Usuń

Skrobniesz coś? Dziękuję!