Ciasto drożdżowe z kruszonką

poniedziałek, 30 stycznia 2017

Ciasto drożdżowe z kruszonką

Ciasto drożdżowe z kruszonką i rodzynkami - to ulubiony wypiek mojej mamy. Na każde święta musi pojawić się u nas drożdżówka jako żelazny punkt słodkiego menu. Jednak drożdżowe jest na naszym stole także na co dzień - czy to pod postacią babki drożdżowej ze śliwkami, drożdżowego z truskawkami i kruszonką czy maślanej baby. Ja osobiście wolę eksperymenty, ale kiedy mama prosi o drożdżowe, nie odmawiam i piekę dla jej przyjemności wysoką, długą keksówkę ciasta, które jemy jeszcze ciepłe tuż po upieczeniu czy kolejnego dnia posmarowane domowym dżemem.
Jeśli będziecie piekli ciasto niższej, a szerszej blaszce, nie wysokiej keksówce, polecam podwoić ilość składników na kruszonkę. U mnie ciasto było wysokie i wąskie, co sprawiło, że powierzchnia na rozłożenie kruszonki była nieduża, przez co warstw kruszonki było kilka, ale oczywiście kruszonki nigdy dość.
Przepis znaleziony na forum CinCin.
Ciasto drożdżowe z kruszonką

Ciasto drożdżowe z kruszonką - składniki na keksówkę 38x9 cm

Składniki na zaczyn:
4 łyżeczki suchych drożdży lub 30 g świeżych
1/2 szklanki letniego mleka
1/2 szklanki mąki
1/4 łyżeczki cukru

Składniki na ciasto:
2 3/4- 3 szklanki mąki
1/2 szklanki letniego mleka
1/2 szklanki + 1 łyżka cukru
1 łyżeczka ekstraktu z wanilii
szczypta soli
50 g masła
1 jajko
1 żółtko
200 g rodzynek

Składniki na kruszonkę:
90g mąki
50g cukru
50 g masła

Wszystkie składniki zaczynu mieszamy w miseczce, przykrywamy ręcznikiem papierowym i odstawiamy w ciepłe miejsce na około 10 minut, by zaczyn podrósł i spienił się.

Rodzynki zalewamy ciepłą wodą lub rumem i odstawiamy na czas wyrastania zaczynu.
Ciasto drożdżowe z kruszonką
Do misy miksera wsypujemy 2 3/4 szklanki mąki. Dodajemy mleko, cukier i wlewamy gotowy zaczyn. Zaczynamy wyrabiać ciasto z końcówka hak. Kiedy składniki zaczną się łączyć wbijamy jajko, dodajemy żółtko, wlewamy ekstrakt. Z ciasta powinna formować się już kula, więc dodajemy roztopione, wystudzone masło oraz sól. Miksujemy, aż ciasto wchłonie masło, dodajemy chwilę potem odcedzone na sicie rodzynki, by rozpierzchły się po cieście. Po kilku minutach wyrabiania ciasto powinno by miękkie, delikatnie lepkie i mieć bardziej zwartą konsystencję - by dało się z niego uformować kulę - nie powinno być zbyt lejące. Jeśli tak będzie, dosypujemy stopniowo resztę mąki.

Ciasto przekładamy do wysmarowanej olejem miski, przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce. Po godzinie powinno podwoić objętość.

W międzyczasie przygotowujemy kruszonkę - mąkę z cukrem mieszamy w misce i zalewamy suche składniki roztopionym, gorącym masłem. Mieszamy palcami składniki, by uformować z kruszonki grudki.
Ciasto drożdżowe z kruszonką
Wyrośnięte ciasto przekładamy do wysmarowanej oliwą keksówki. Wyrównujemy wierzch i posypujemy kruszonką, delikatnie wciskając ją w ciasto.

Ciasto drożdżowe z kruszonką pieczemy w temperaturze 180 stopni przez około 30 minut, aż się zrumieni, a patyczek wbity w środek ciasta będzie suchy i nieoblepiony ciastem. Ciasto studzimy w foremce.

1 komentarz

Skrobniesz coś? Dziękuję!