Składniki na 5 burgerów z marchewki
Składniki na bułki:
290 g mąki pszennej jasnej
1 łyżeczka cukru
15 g drożdży świeżych
3 łyżki oleju słonecznikowego
140 ml ciepłej wody
3 łyżki mleka
Składniki na kotleciki:
1 cebula
200 g marchwi
puszka czerwonej fasoli (240 g fasolki po odsączeniu)
1/2 łyżeczki kuminu
1/2 łyżeczki curry
sól i pieprz do smaku
Dodatkowo:
pęczek kolendry
2 garście rukoli
1 ogórek wężowy
5 łyżek słodkiego sosu chilli
Zaczynamy od przygotowania bułek - drożdże rozczyniamy z cukrem, łyżeczką mąki i odrobiną wody. Mieszamy, by składniki połączyły się, przykrywamy szklankę z zaczynem ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce na 10 minut, by zaczyn urósł i spienił się.
Mąkę wsypujemy do miski, dodajemy zaczyn, resztę wody i olej i zaczynamy wyrabiać ciasto. Kiedy będzie już jednolite, wsypujemy sól i miksujemy jeszcze 4 minut - ciasto powinno być miękkie i nie kleić się mocno do rąk. Przekładamy je do wysmarowanej olejem miski, przykrywamy ściereczką i odstawiamy na godzinę, by ciasto podwoiło objętość.
Gotowe ciasto delikatnie wyrabiamy i dzielimy na 5 części. Z każdej z nich formujemy okrągłą bułeczkę i układamy na blaszce do pieczenia wyłożonej papierem. Przykrywamy i odstawiamy na 40 minut.
W międzyczasie piekarnik rozgrzewamy do 180 stopni. Bułeczki smarujemy mlekiem i pieczemy przez 15-20 minut, aż zezłocą się na wierzchu. Wyjmujemy i studzimy na kratce.
Kiedy bułeczki się pieką, przygotowujemy burgery. Marchewkę obieramy i ścieramy na dużych oczkach tarki. Fasolkę odcedzamy i płuczemy, rozgniatamy widelcem lub tłuczkiem do ziemniaków, można je też chwilkę zmiksować malakserem.
Cebulę kroimy w kostkę i szklimy na łyżce oleju. Dodajemy marchewkę i na średnim ogniu smażymy warzywa około 5 minut, by marchewka zmiękła. Studzimy, dodajemy fasolkę i przyprawy. Mieszamy i w dłoniach formujemy pięć kotlecików, lekko je spłaszczając. Układamy na blaszce i pieczemy w temperaturze 180 stopni po 7-10 minut z każdej strony - kotleciki powinny "nabrać koloru", a ich wierzch stwardnieć.
Składamy burgery - bułeczki rozcinamy, na spód wylewamy po łyżce sosu chilli. Układamy porcję rukoli, na to kotleciki. Ogórka obieraczką kroimy w długie plastry i zwijamy, układając po 2 plastry na burgera. Wierz posypujemy posiekaną kolendrą i przykrywamy górą bułeczki.
świetny przepis!
OdpowiedzUsuńSmakowite połączenie :)
OdpowiedzUsuńWyglądają genialnie, szczerze mówiąc. Robiłam podobne wegeburgery na swoim blogu, ale Twoje również prezentują sie kusząco :)
OdpowiedzUsuńŚwietne :)
OdpowiedzUsuńRewelacyjne fotografie, zachęcają do wypróbowania przepisu:) Pozdrawiam
OdpowiedzUsuń