Pęczotto z kurkami i estragonem

środa, 2 października 2013

Pęczotto z kurkami i estragonem

Od dawna zabierałam się za zrobienie pęczotto, jednak zawsze moja ręka podczas gotowania z przyzwyczajenia sięgała po ryż. Aż w końcu ryż się skończył i w ruch poszedł pęczak. Przyznam, że bardzo dobrze, że ryż się skończył, bo pęczotto jest zdrowsze niż risotto. Pęczak obniża poziom cholesterolu i zapobiega anemii i jest najzdrowszy ze wszystkich kasz jęczmiennych, bo najmniej przetworzony. U mnie kaszy towarzyszyły ukochane kurki i estragon, który świetnie pasuje do grzybów. A do risotto już chyba nie wrócę;)
Pęczotto z kurkami

Pęczotto z kurkami  - składniki na 3 porcje

175 g pęczaku
1 cebula
1 ząbek czosnku
100 g kurek
700 ml bulionu
listki z 3 gałązek estragonu
3 łyżki startego parmezanu
1 łyżka oleju
chlust białego wytrawnego wina
sól i pieprz do smaku

Kurki płuczemy i oczyszczamy z piasku. Mniejsze zostawiamy, większe kroimy na pół.

Cebulę i czosnek drobno siekamy. Na dużej, głębokiej patelni rozgrzewamy olej i smażymy cebulę z czosnkiem - cebula powinna się zeszklić.
Pęczotto z kurkami
Wrzucamy pęczak i smażymy około minuty, mieszając - powinien pokryć się tłuszczem i trochę przyprażyć. Następnie wlewamy wino i smażymy, aż cały płyn odparuje.

Następnie wlewamy gorący bulion porcjami - po łyżce wazowej. Smażymy na średnim ogniu, aż cały płyn odparuje, dopiero wtedy wlewamy kolejna łyżkę.
Pęczotto z kurkami
Kiedy zostanie nam łyżka bulionu wrzucamy do kaszy kurki, wlewamy bulion i smażymy. Kiedy płyn prawie w całości odparuje, dodajemy starty ser i posiekany drobno estragon. Mieszamy, pęczotto z kurkami i estragonemdoprawiamy solą i pieprzem i podajemy.

5 komentarzy

  1. pęczotto brzmi cudnie! kiedy byłam na warsztatach z kasza w roli głównej prze pomyłkę ugotowaliśmy pęczotto z ziaren pszenicy :) tez było wyśmienite :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Jadłam pęczakotto na Bloger Feście, było wspaniałe. Już dawno zgodnie z ideą lokalnego jedzenia zastępuję w wielu daniach ryż kaszą i tu mnie też korci tylko nie miałam odwagi. Z tego co widzę proces jest zupełnie analogiczny? Czy jest jakaś różnica w czasie przygotowania?

    OdpowiedzUsuń
  3. Wiewióro, z pewnością było wyśmienite:) Fajne warsztaty, też byłam kiedyś na takich o kaszy i dowiedziałam się ila z kasz można pyszności wyczarować.

    Mątewko, ja zrobiłam tak samo jak risotto - stopniowo podlewając bulion do kaszy. Polecam:)

    OdpowiedzUsuń
  4. Miałam na myśli pytanie o czas:) co się dłużej gotuje, pęczak czy ryż?

    OdpowiedzUsuń
  5. Mętewko, odrobinę dłużej, bo pęczak test trochę twardszy. Ale można to przyspieszyć mocząc go np na noc przed gotowaniem.

    OdpowiedzUsuń

Skrobniesz coś? Dziękuję!