Kanelbullar II

sobota, 12 grudnia 2009

Kanelbullar II

Polka, szefując w tej edycji Weekendowej Piekarni, idealnie wstrzeliła się w moje plany:) Miałam wiec szansę wypróbować inny od mojego przepis na cynamonowe ślimaki ze Skandynawii. Trudno oceniać, które lepsze. Obie wersje są pyszne! 


Kanelbullar - składniki na 60 bułeczek

Składniki na ciasto
50g świeżych drożdży
1/2 litra mleka "ciepłego na palec"
150-200 g niesolonego masła o pokojowej temperaturze
100-120 g cukru
malutka łyżeczka soli
1-2 łyżeczki mielonego kardamonu
800-850 g pszennej mąki

Składniki na nadzienie
200-300 g rozpuszczonego masła
150 g cukru
4-6 łyżek cynamonu

Dodatkowo
roztrzepane jajko z odrobiną wody
cukier perłowy

Drożdże rozpuszczamy w mleku z roztopionym masłem, dodajemy cukier, sól, kardamon i prawie całą mąkę (na wyczucie). Wyrabiamy ciasto, aż się będzie błyszczało i będzie elastyczne.

Zostawiamy do wyrośnięcia na około 30-60 min. Po wyrośnięciu delikatnie wyrabiamy, dzielimy na dwie części, formujemy z nich kulę i zostawiamy na 2-3 minuty.
W międzyczasie mieszamy cynamon i cukier na nadzienie.

Każdy kawałek ciasta rozwałkowujemy na prostokąt o wymiarach 60x25 cm. Każdy prostokąt smarujemy roztopionym masłem i obficie posypujemy mieszanką cukrowo-cynamonową. Zwijamy wzdłuż dłuższego boku i dzielimy na 30 kawałków, czyli po 2 cm grubości. Układamy na blaszce z papierem do pieczenia i odstawiamy na 30 minut.

Piekarnik nagrzać do 250 stopni, a bułeczki smarujemy roztrzepanym jajkiem i posypujemy cukrem. Pieczemy około 5-8 minut.

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Skrobniesz coś? Dziękuję!