Czosnkowe bagietki

niedziela, 11 października 2009

Czosnkowe bagietki

Jak tylko je (a raczej go, bo nazywa się chlebem z regionu Vendee) zobaczyłam u Szarlotka, wiedziałam, że muszę je zrobić. Choć ciężko było przmycić aż tyle czosnku w pieczywie dla osób, które za nim jakoś super nie przepadają. Ale udało się. A dzięki temu wypiekowi ponownie utwierdziłam się w przekonaniu, że jeśli chodzi o to, co jemy, to mój gust smakowy jest zupełnie inny od reszty rodziny;)
W bagietkach zmniejszyłam ilość czosnku i masła, bo wiekszość uczestników WP twierdziła, że było ich zdecydowanie za dużo.

Składniki na 4 bagietki

Składniki na ciasto:
300 g mąki t.55
180 ml wody
15 g drożdży świeżych
1 1/2 łyżeczki soli

Składniki na masełko czosnkowe:
100 g miękkiego masła
50 g czosnku przeciśnietego przez praskę
sól i pieprz do smaku
łyżeczka suszonego oregano

Ze świeżych drożdży przygotowujemy zaczyn przez rozkruszenie ich w 2 łyżkach ciepłej wody. Składniki na ciasto i zaczyn umieszczamy w dużej misce, wyrabiamy, by było i gładkie. Umieszczamy je w misce, przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce na 1-1.5 godziny.
Wyrośnięte ciasto przyciskamy ręką, aby opadło. Wyrabiamy kulę, dzielimy ją na cztery części. Z każdej kuli formujemy płaski prostokąt, składamy go na pół, spłaszczamy i kładziemy łączeniem do góry. Ponownie spłaszczamy prostokąt i powtarzamy składanie. Rolujemy bagietkę i przekładamy na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia. Przykrywamy i odstawiamy na godzinę do rośnięcia.
Czosnek dodajemy do miękkiego masła, doprawiamy solą i pieprzem oraz dosypujemy oregano, całość mieszamy do połączenia składników.

Piekarnik nagrzewamy do 240 stopni. Przed wstawieniem bagietek nacinamy je z wierzchu, tworząc wzór kratki. Wstawiamy do piekarnika na 10 minut, umieszczając na spodzie miseczkę z wodą. Po 10 minutach wyjmujemy je na blat, spłaszczamy np. przy użyciu płaskiego noża i rozcinamy z dłuższego boku. Smarujemy masełkiem czosnkowym. Ponownie wkładamy do piekarnika na 15-20 minut, obniżając temperaturę do 180 stopni.

6 komentarzy

Skrobniesz coś? Dziękuję!