Kajmak

wtorek, 14 kwietnia 2015

Kajmak

Kajmak - słodki, gęsty, lepki... do wyjadania palcem z garnka! Kto go nie lubi? Ja uwielbiam i taki słoiczek przygotowuję sobie raz na jakiś czas, a polewam nim wszystko - naleśniki i placuszki, jogurt z granolą, dodaję do kawy i podjadam z herbatnikami. Choć wiele osób boi się go robić, aby czegoś nie przypalić, zapewniam, że jest to tak proste, że lepiej nie zwlekać i zabrać się za zrobienie go. A miłośnikom połączenia słodkiego kajmaku z czekoladą polecam jeszcze bardziej wypasiony krem karmelowo-czekoladowy. Jest obłędny!
Kajmak

Kajmak - składniki na 1 słoiczek


170 g cukru
330 ml śmietanki kremówki

Cukier wsypujemy do garnka. Dodajemy tyle wody, by przykryła ona warstwę cukru. Garnek wstawiamy na gaz i gotujemy przez około 15 minut, aż masa osiągnie bursztynowy kolor.
Kajmak
Zdejmujemy garnek z gazu, wlewamy śmietankę (uwaga, bo może zawrzeć), stawiamy na gaz i mieszamy rózgą, by roztopić wszystkie grudki karmelu.
Kajmak
Kajmak gotujemy, by osiągnąć taką konsystencję, by masa wolno spływała z grzbietu łyżki. Kajmak zgęstnieje po wystudzeniu. Jeśli chcemy ponownie osiągnąć lejącą konsystencję, należy podgrzać kajmak, mieszając trzepaczką, by się nie przypalił.

4 komentarze

Skrobniesz coś? Dziękuję!