Sernik amaretto

wtorek, 22 marca 2016

Sernik amaretto

Bardzo migdałowy sernik amaretto to moja tegoroczna propozycja na Święta. Migdały uwielbiam i od dawna po głowie chodził mi przepis na sernik z marcepanem. A że akurat pod ręka było amaretto, a szafce czekały na wykorzystanie amaretti, długo czekać nie musiały. Sernik jest kremowy, delikatny i lekki. Słodycz masy serowej i jej delikatność równoważą chrupiące prażone migdały.
Sernik amaretto

Sernik amaretto - składniki na tortownicę o średnicy 18 cm


Składniki na spód:
80 g ciastek amaretti
20 g herbatników
3 łyżki masła

Składniki na masę serową:
90 g cukru
3 jajka
500 g twarogu
150 g śmietanki kremówki
40 g mąki ziemniaczanej
1 łyżeczka ekstraktu migdałowego
100 ml amaretto

Dodatkowo:
100 g czekolady gorzkiej
1 łyżeczka masła
70 g migdałów w płatkach

Ciastka miksujemy w malakserze, dodajemy stopione masło i jeszcze miksujemy, by składniki połączyły się i powstała masa przypominająca mokry piasek. Wsypujemy ciastka z masłem na spód tortownicy (wyłożonej papierem do pieczenia), wyrównujemy dłonią i wstawiamy do lodówki.
Sernik amaretto
Jajka ubijamy z cukrem na jasną, puszystą masę. Dodajemy twaróg, i kremówkę oraz ekstrakt. Miksujemy do połączenia składników. Dodajemy amaretto oraz mąkę ziemniaczaną i ucieramy tylko do połączenia składników.  

Tortownice owijamy folią aluminiową - będziemy piec go w kąpieli wodnej - ważne więc, by był on szczelnie zawinięty, by woda nie dostała się przez foremkę do spodu sernika.
Sernik amaretto
 Tortownicę wstawiamy do większego żaroodpornego naczynia. do tortownicy wlewamy masę serową, a do naczynia gorącą wodę, by sięgała ona połowy wysokości poziomu masy serowej.

Sernik amaretto pieczemy 65-75 minut do suchego patyczka. Po upieczeniu studzimy sernik w piekarniku z uchylonymi drzwiczkami. Kiedy wystygnie, wyjmujemy go z wody, usuwamy folię i wstawiamy do lodówki na kilka godzin - najlepiej na noc.
Sernik amaretto
Czekoladę rozpuszczamy w kąpieli wodnej, dodajemy masło i mieszamy. Rozsmarowujemy polewę na wierzchu sernika i posypujemy płatkami migdałowymi uprażonymi wcześniej na suchej patelni.

2 komentarze

  1. Jak już zobaczyłam słowo "Amaretto", to z miejsca zostałam kupiona ! Uwielbiam i likier i ciasteczka amaretti. To musi być wspaniały sernik :)

    OdpowiedzUsuń

Skrobniesz coś? Dziękuję!