Makowiec krucho-drożdżowy

niedziela, 13 grudnia 2015

Makowiec krucho-drożdżowy

Klasyczny makowiec krucho-drożdżowy to ciasto, którego nie może zabraknąć na świątecznym stole. I choć uwielbiam puszyste drożdżowe wypieki, ciasto krucho-drożdżowe w połączeniu z makiem i zwinięte w roladę nie ma sobie równych! A jeśli wykorzystacie do jego przygotowania własnoręcznie przygotowaną masę makową, to już wznosimy się na wyżyny smaków. Bo makowiec, podjadany w świąteczne wieczory to taki nasz comfort food. Przepis z forum cincin
Makowiec krucho-drożdżowy

Składniki na 2 makowce krucho-drożdżowe

Składniki na ciasto:
500 g mąki tortowej
50 g świeżych drożdży
100 g cukru pudru
1/2 szklanki kwaśnej, gęstej śmietany18%
200 g zimnego masła
1 jajko
3 żółtka
otarta skórka z cytryny
1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
szczypta soli  

Nadzienie:
masa makowa z tego przepisu lub 1 kg masy makowej*
50 g cukru pudru
3 jajka

Przygotowujemy nadzienie makowe - do gotowej domowej masy makowej dodajemy żółtka ubite na puszystą masę z cukrem pudrem.
Z białek ubijamy pianę z 50 g cukru pudru i łączymy z masą makową.
Makowiec krucho-drożdżowy
Ciasto - drożdże rozcieramy z 2 łyżkami cukru pudru, mieszamy ze śmietaną i łyżką mąki. Odstawiamy w ciepłe miejsce do wyrośnięcia - powinien podwoić objętość i zmienić konsystencję na puszystą.

Do mąki dodajemy resztę cukru pudru, masło, ekstrakt waniliowy i mieszamy. Dodajemy rozmącone jajko, żółtka, skórkę z cytryny, sól i wyrośnięty zaczyn. Szybko zagniatamy niezbyt ścisłe ciasto, ale nie powinno ono bardzo lepić się do rąk. Ciasto można wyrobić też w mikserze z końcówką do kruchego ciasta.

Ciasto dzielimy na 2 części. Na podsypanym mąką blacie każdą część wałkujemy na duży prostokąt - u mnie o wymiarach 55x65cm.
Na każdy placek wykładamy pół porcji masy makowej, rozsmarowujemy równo, zostawiając przy jednym z dłuższych brzegów margines ok. 2cm., i zwijamy w roladę wzdłuż dłuższego boku (przeciwnego do tego z marginesem). Doklejamy margines do reszty ciasta i układamy rulon tak, by miejsce łączenia znalazło się pod spodem.
Makowiec krucho-drożdżowy
Strucle możemy przełożyć do długich keksówek wyłożonych papierem do pieczenia lub ułożyć zwinięte luźno w pergamin na blasze piekarnika.

Piekarnik rozgrzewamy do temperatury 120 stopni bez domykania drzwiczek i wkładamy do niego makowce. Kiedy ciasto podrośnie - co powinno zająć około 30 minut, zamykamy drzwiczki piekarnika i zwiększamy temperaturę do 180 stopni i pieczemy 30 minut - do zezłocenia.
Makowiec krucho-drożdżowy
Wystudzone makowce krucho-drożdżowe lukrujemy lukrem przygotowanym z białka jaja ubitym z cukrem pudrem na gęstą masę lub dekorujemy według uznania.

*jeśli używamy gotowej masy makowej, nie dodajemy do niej jajek i cukru

3 komentarze

  1. Mmmm... Pycha, robię co roku podobny :) Takie ciasto jest moim daniem najlepsze do makowca.

    OdpowiedzUsuń
  2. lubię duuuzo maku w tego typu wypiekach :) mniam!

    OdpowiedzUsuń
  3. Bez takiego makowca Święta nie istnieją! :D

    OdpowiedzUsuń

Skrobniesz coś? Dziękuję!