Chleb pszenny razowy

środa, 7 maja 2014

Chleb pszenny razowy

Dziś chleb pszenny razowy, bo jak się okazało, takiego podstawowego przepisu na blogu brakowało. Chleb jest bardzo prosty do zrobienia, nie sprawia żadnych problemów, a smakuje dużo lepiej niż chleby sklepowe. Dzięki zaczynowi dłużej pozostaje świeży. Można do niego dodać mak, sezam czy pestki słonecznika, jeśli lubicie chleby z dodatkami. Przepis z książki "Chleb" Jeffrey'a Hamelmana.
chleb razowy, chleb razowy pszenny, razowy chleb
Składniki na 2 bochenki

Składniki na pate fermentee:
230 g mąki pszennej chlebowej
150 g szklanki wody
10 g soli
1/8 łyżeczki drożdży instant

Składniki na ciasto właściwe:
450 g mąki pszennej razowej
450 g mąki pszennej chlebowej
610 g wody
20 g soli
4 g drożdży instant
30 g miodu

Dzień przed pieczeniem przygotowujemy zaczyn - pate fermentee - mieszamy wszystkie składniki pate fermentee, by postało gładkie ciasto. Przykrywamy miskę z zaczynem folia spożywczą i odstawiamy na kuchenny blat na noc lub na 12-16 godzin.

Następnego dnia do dzierży przekładamy wszystkie składniki ciasta właściwego. Mieszamy całość, by składniki zaczęły łączyć się i partiami dodajemy pate fermentee. Zwiększamy prędkości i wyrabiamy ciasto jeszcze 3 minuty. Ciasto powinno być elastyczne. Miskę smarujemy odrobiną oliwy i wkładamy do niej ciasto. Przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce na 2 godziny, składając ciasto w połowie czasu wyrastania.

Ciasto dzielimy na dwie części. Formujemy luźne kule i zostawiamy pod ściereczką na 20 minut. Następnie formujemy z każdej porcji ciasta prostokątny bochenek. Chlebki przekładamy do 2 keksówek wysmarowanej olejem i wysypanych otrębami, przykrywamy ściereczką i odstawiamy na 1.5 godziny do wyrośnięcia.

Chlebki pieczemy przez 10 minut w temperaturze 210 stopni (termoobieg), a następnie przez 25 minut w temperaturze 170 stopni. Upieczone chleby wyjmujemy z foremek i studzimy na kratce.

3 komentarze

Skrobniesz coś? Dziękuję!