Pizza neapolitańska

czwartek, 18 lutego 2016

Pizza neapolitańska

Moja ulubiona włoska knajpka, w której jest chyba najlepsza pizza neapolitańska, ostatnio mnie zawiodła. Postanowiłam więc przygotować pizzę w domu. Kolejnym motywatorem był dla mnie niedawny Dzień Pizzy, którego nie świętowałam, więc nadrabiam teraz. Na warsztat wzięłam przepis, który podawał niedawno Marco Ghia. Moja pizza nie spełnia chyba wszystkich wymagań wizualnych, jeśli chodzi o pizzę neapolitańską - brzegi nie są tak pulchne, jak powinny, ale smakowo niczego jej nie brakuje. Pizza wymaga poświęcenia jej trochę więcej czasu, ale sądzę, że warto. 
Pizza neapolitańska

Składniki na 3 pizze neapolitańskie o średnicy około 27 cm


450 g mąki pszennej (najlepiej włoskiej, ewentualnie chlebowej)
250 g wody o temperaturze pokojowej
10 g soli
4 g świeżych drożdży (lub 2 g suchych drożdży)

Dodatki:
ulubiony sos pomidorowy 
kulka mozzarelli
125 g rukoli
100 g suszonych pomidorów w oleju
80 czarnych oliwek
drobno starty parmezan
pieprz
oliwa z oliwek

Przygotowanie pizzy należy rozpocząć wieczór przed pieczeniem jej.

Wodę wlewamy do misy miksera, dodajemy 125 g mąki i mieszamy składniki robotem wyposażonym w końcówkę hak przez 2 minuty. Miskę przykrywamy ściereczką, kiedy składniki sie połączą, zostawiamy na 30 minut do autolizy. 

Po tym czasie wsypujemy do mąki z woda drożdże oraz 70 g mąki, wyrabiamy. Kiedy mąka się wchłonie, wsypujemy sól i kontynuujemy dodawanie małych porcji mąki, to, ile mąki wchłonie ciasta zależy od jej wilgotności i rodzaju. 
Pizza neapolitańska
Ciasto wyrabiamy około 15-20 minut,by powstało jednolite ciasto. Przykrywamy miskę z ciastem folią spożywcza i chowamy do lodówki na noc - przez ten czas ciasto powinno podwoić objętość.

Następnego dnia wyjmujemy ciasto z lodówki, odstawiamy na 30 minut, by złapało temperaturę pokojową. Ciasto dzielimy na 3 części i formujemy z kich kule. Przekładamy je do plastikowego pojemnika z pokrywką wysmarowanego odrobiną oliwy, zamykamy pudełko pokrywką i zostawiamy na 5-6 godzin. 
Pizza neapolitańska

Z ciasta formujemy okrągłe placki z wyższymi brzegami. Układamy na pizzy ulubione dodatki i pieczemy ją w temperaturze 250-300 stopni przez 6-9 minut. Przed podaniem polewamy oliwą, świeżo zmielonym pieprzem i parmezanem. 

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Skrobniesz coś? Dziękuję!