czerwca 2012

środa, 27 czerwca 2012

Magdalenki kakaowo-fiołkowe

Miękkie, delikatne ciasteczko o uroczym kształcie. Kakaowe z fiołkową nutą, którą wyczują tylko Ci, którzy lubią delektować się smakiem i celebrować każdy kęs. To nie jest coś do zjedzenia "na raz". To ciastko jest jak chwila zapomnienia. Warto sie nim uraczyć, dlatego zapraszam Was, częstujcie się!
Składniki na 9 ciastek

1 jajko
70 g cukru
60 g masła
70 g mąki
30 g kakao
1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
3 łyżki syropu fiołkowego

Cukier ucieramy mikserem z miękkim masłem na puszystą, jasną masę. Wbijamy jajko i miksujemy chwilę, do połączenia składników.
Dodajemy przesianą mąkę, kakao i proszek do pieczenia, miksujemy dalej, by składniki wymieszały się. Wlewamy też syrop fiołkowy i miksujemy do połączenia się składników.
Foremkę na magdalenki delikatnie smarujemy masłem. Masę najłatwiej nakładać przy pomocy 2 łyżek, zanurzając je w wodzie. Po wypełnieniu wszystkich wgłębień wyrównujemy powierzchnię.

Pieczemy około 15 minut lub do suchego patyczka w temperaturze 200 stopni. Upieczone chwilę studzimy w foremce, a następnie delikatnie z niej wyjmujemy.

poniedziałek, 25 czerwca 2012

Ciasto z musem truskawkowym i kremem cytrynowym

Delikatne i lekkie jak piórko. Niezbyt słodkie, ale zaspokajające w pełni chęć na coś słodkiego. Najbardziej zaskakujące tu jest ciasto, które strukturą przypomina gąbkę - miękkie i wilgotne. Wspaniale komponuje się z orzeźwiającym, lekkim cytrynowym kremem i bardziej wyrazistym truskawkowym musem. Świetne jako letni deser! Urzekło nawet mnie, choć za ciastami z kremami raczej nie przepadam. Przepis tu, z moimi drobnymi zmianami.
Składniki

Składniki na ciasto:
5 jajek
100 g cukru
60 g jogurtu naturalnego
60 g śmietany kremówki
85 g masła
60 g mąki
szczypta soli

Składniki na mus truskawkowy:
200 g musu truskawkowego (truskawki zmiksowane na puree i przetarte przez sito, by pozbyć się pesteczek)
1 1/2 łyżeczki żelatyny (u mnie agar-agar)
3 łyżki cukru
1 łyżka soku z cytryny
4 łyżki jogurtu naturalnego

Składniki na krem cytrynowy:
300 g kremowego serka
3 łyżki cukru pudru
2 łyżki cukru waniliowego
skórka starta z 1 cytryny
4 łyżki soku z cytryny
200 ml śmietany kremówki

Piekarnik rozgrzewamy do 175 stopni. Wykładamy papierem do pieczenia formę o wymiarach 25x25cm.

Mikserem ucieramy żółtka z połowa ilości cukru. Masa powinna być jasna i puszysta. Do cały czas ubijanej masy dodajemy jogurt i kremówkę, a następnie roztopione masło. Na koniec dodajemy przesianą mąkę i miksujemy do połączenia składników.

W oddzielnej miseczce ubijamy białka ze szczyptą soli. Kiedy zacznie tworzyć się sztywna piana, stopniowo wsypujemy cukier, ciągle mieszając. Białka powinny być ubite na sztywno. Dodajemy je do  miski z pierwszym ciastem i delikatnie, szpatułką mieszamy, by całość połączyła się.

Ciasto wlewamy do formy i wstawiamy do piekarnika. Pieczemy do suchego patyczka 17-20 minut.
 
Do garnuszka wlewamy truskawkowe puree, dodajemy cukier, sok z cytryny i gotujemy. Do bulgoczącej masy dodajemy agar-agar i gotujemy 3-4 minuty, mieszając rózgą, by wszystkie składniki dobrze się połączyły (jeśli używacie żelatyny należy rozpuścić ją w kilku łyżkach wody i dodać do puree). Studzimy, mieszając, by masa zbytnio nie stężała i nie porobiły się grudy. Dodajemy jogurt, mieszamy dokładnie i odstawiamy.

W misie miksera łączymy wszystkie składniki kremu cytrynowego poza kremówką i miksujemy całość na gładką masę. Śmietanę, schłodzoną, ubijamy na sztywno i dodajemy do masy serowej, mieszamy.

Upieczone ciasto wyjmujemy z formy i zdejmujemy z papieru do pieczenia. Dzielimy go na 3 części a każdą z nich wzdłuż na pół - powinniśmy mieć 6 prostokątnych placków. Na dwa placki wykładamy cały mus truskawkowy, rozprowadzamy go równo po całej powierzchni. Na wierzch każdego kładziemy kolejny placek i rozsmarowujemy taką sama ilość kremu cytrynowego, znowu wyrównując. Na kremie układamy ostatnie dwa placki, a na ich wierzchu rozsmarowujemy pozostały krem.

Ciasto najlepiej schłodzić przez noc w lodówce, by mus i krem zastygły.

piątek, 22 czerwca 2012

Tarta z kurkami i kaszą gryczaną

Kurki pojawiły się w sklepach i u przydrożnych sprzedawców wystających na trasach dość wcześnie w tym roku. Pierwsze kurki zostały mi podarowane jak to zazwyczaj bywa, na zasadzie "stwierdziliśmy, że zrobisz z nich lepszy użytek niż my". Jak kazali tak zrobiłam. Kurki trafiły do tarty w doborowym towarzystwie szpinaku, fety i kaszy. Pyszne połączenie i dobrze komponujące się smaki. Jeśli i Wam znienacka trafią się kurki, wypróbujcie tę tartę:) Inspiracja tu.
Składniki na około 6 porcji

Składniki na ciasto:
160 g mąki
90 g masła
3 łyżki śmietany 12%
1/2 łyżeczki soli

Składniki na farsz:
200 g kurek
2 woreczki ugotowanej kaszy gryczanej
1 cebula
1 duży ząbek czosnku
2 łyżki masła
200 g mrożonych liści szpinaku (lub świeżych)
250 g sera feta
1/2 szklanki parmezanu
2 jajka
sól, pieprz, gałka muszkatołowa do smaku

Mąkę mieszamy z solą, dodajemy masło i ręcznie lub mikserem wyrabiamy ciasto. Kiedy mąka z masłem zbije się w grudki, dodajemy śmietanę i zagniatamy gładkie ciasto. Zawijamy w folię spożywczą i chłodzimy 30 minut. Następnie wałkujemy ciasto na placek i wyklejamy nim formę o średnicy 27cm. Nakłuwamy spód widelcem, wysypujemy fasolki i pieczemy w temperaturze 180 stopni przez 20 minut, a potem 5 minut bez fasolek.
Na łyżce masła szklimy pokrojoną w kostkę cebulę, dodajemy oczyszczone kurki (większe przekroić na pół) i smażymy, do momentu, aż sos odparuje. Przekładamy na talerz i odstawiamy.

Na tej samej patelni roztapiamy drugą łyżkę masła Dodajemy szpinak, podlewamy woda i smażymy około 10 minut. Kiedy szpinak będzie miękki, a woda odparuje dodajemy przeciśnięty przez praskę czosnek. Doprawiamy solą i pieprzem oraz gałką muszkatołową. Dodajemy kurki z cebula i mieszamy całość.
W dużej misce mieszamy kaszę, kurki z cebulą i szpinakiem, starty parmezan i pokruszony ser feta. Dodajemy roztrzepane jajka, mieszamy i doprawiamy farsz do smaku. Tak przygotowany farsz wykładamy na spód tarty, wyrównujemy wierzch.
Tartę wstawiamy ponownie do piekarnika i pieczemy 30 minut w temperaturze 180 stopni.

piątek, 15 czerwca 2012

Burgery marchewkowe

 Burgery zawładnęły światem! Mam wrażenie, ze stają się nie mniej popularne niż jeszcze niedawno muffiny. Każda szanowana się knajpka/ kawiarnia w Warszawie ma w swoim menu takie kanapki. Ba, powstają nawet całe burgerownie, gdzie jedynym daniem jest właśnie kotlecik między dwoma kawałkami puszystej bułki. Czemu więc nie podłapać tego pysznego skąd inąd trendu i nie zrobić sobie własnych burgerów? Ja proponuję takie z marchewką i nerkowcami z przyprawami, pachnącymi Indiami. Do tego ulubione dodatki, podkreślający wszystko sos i smaczne i urocze danie ląduje na talerzu. Smacznego!
Przepis na kotleciki - Nicola Graimes - Kuchnia wegetariańska, reszta inwencja własna.
Składniki na 6 burgerów

Składniki na kotleciki:
150 g nerkowców
1/2 szklanki marchewki, startej na małych oczkach
1 czerwona cebula
2 ząbki czosnku
2 łyżeczki kuminu
2 łyżeczki kozieradki
1 łyżeczka kolendry
sól i pieprz do smaku

Składniki na sos:
100 g słodkiego sosu chilli
50 g ketchupu pikantnego
1 łyżeczka sosu sojowego less salt
1 łyżka ziaren sezamu, uprażonych na suchej patelni
2 łyżki posiekanego szczypiorku

Dodatkowo:
bułki do hamburgerów
1 jajko
1 pomidor
1/2 ogórka
sałata np. lodowa

Przygotowujemy sos - mieszamy wszystkie składniki w miseczce, odstawiamy do "przegryzienia" się smaków.

Na suchej patelni prażymy nerkowce, uważając, by się nie spaliły. Odstawiamy do przestygnięcia, a potem miksujemy na proszek blenderem.
Na oleju smażymy pokrojoną w kostkę czerwoną cebulę i czosnek, do zeszklenia cebuli. Dodajemy przyprawy - kumin, kolendrę, kozieradkę i smażymy jeszcze minutę, by uwolnił się aromat. Odstawiamy do przestygnięcia.

W misce mieszamy orzechy, marchewkę, cebulę z przyprawami. Wbijamy jajko, mieszamy, by składniki połączyły się. Jeśli masa będzie zbyt rzadka, można dodać trochę bułki tartej. Masę doprawiamy sola i pieprzem i odstawiamy na 30 minut do lodówki.
Po tym czasie wyjmujemy masę i formujemy w dłoniach 6 kotlecików, delikatnie je spłaszczając. Smażymy je na patelni grillowej z obu stron.

Bułki rozkrawamy, układamy sałatę na to warstwę sosu. Na wierzch kładziemy marchewkowy kotlecik a następnie pomidory i ogórki. Przykrywamy wierzchem bułki.

wtorek, 12 czerwca 2012

Pieczone ziemniaczki

Lubicie pieczone ziemniaczki? Jeśli brakuje Wam fajnej przekąski na przykład do piwa (i meczu;)), polecam właśnie je. Mało roboty, a efekt pyszny. Można też dowolnie kombinować z przyprawami, dodać więcej ziół, paprykę zastąpić suszonym czosnkiem albo obtoczyć je w soli przed smażeniem. Zaserwujcie je z domowej roboty sosem, a gwarantuję, że znikną od razu:)
Składniki

300 g młodych ziemniaków (mogą być i zwykłe, ale małe)
2 łyżki oleju
3 łyżki mąki
2 łyżeczki słodkiej papryki
1/4 łyżeczki pieprzu cayenne lub 1 łyżeczka papryczki espelette
1 łyżeczka kuminu
1/3 łyżeczki soli
1/4 łyżeczki pieprzu

Ziemniaki obieramy i kroimy na ćwiartki. Przekładamy do miski, polewamy olejem. Mieszamy, najlepiej dłońmi, by olej pokrył ziemniaki. Odstawiamy.
W miseczce mieszamy mąkę i wszystkie przyprawy. Dodajemy je do miski z ziemniakami i obtaczamy, by przyprawy pokryły ziemniaki.
Ziemniaki układamy na blasze i wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 200 stopni. Pieczemy około 50 minut, do zezłocenia ziemniaków.

sobota, 9 czerwca 2012

Drożdżowe z truskawkami i kruszonką

Klasyka gatunku. Drożdżowe z kruszonką i owocami. Czy wy też lubicie kruszonkę? Wydłubywanie jej z wierzchu ciasta, drożdżówek czy chałki to zdecydowanie moje ulubione zajęcie w kuchni. I tak sobie myślę, że kiedyś upiekę ciasto, które będzie jedną wielką kruszonką. Ale póki co piekę drożdżowe, na ukoronowanie truskawkowego sezonu. Częstujcie się:)
Składniki na blachę o wymiarach 33x23 cm

600 g mąki pszennej
20 g świeżych drożdży
100 ml ciepłego mleka
200 g jogurtu greckiego
2 żółtka
100 g miękkiego masła
120 g cukru
1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
400 g truskawek

Składniki na kruszonkę:
150 g mąki
100 g masła
60 g cukru

Drożdże rozpuszczamy w mleku wymieszanym z łyżeczka cukru i łyżeczka mąki. Odstawiamy w ciepłe miejsce na około 10 minut, aż zaczną się pienić i bąblować.

Mąkę przesiewamy do miski. Dodajemy resztę cukru, jogurt i drożdżowy zaczyn. Zaczynamy wyrabiać ciasto. Stopniowo dodajemy jogurt, masło i żółtka.
Wyrabiamy ciasto ręcznie lub mikserem, około 10 minut. ciasto powinno być miękkie, puszyste i nie kleić się do rąk.
Wyrobione ciasto przekładamy do nasmarowanej olejem miski, przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce na około godzinę, by ciasto podwoiło objętość.
Wyrośnięte ciasto przekładamy do wyłożonej papierem do pieczenia blaszki, delikatnie ugniatając je palcami, by wypełniło całą foremkę.
Na wierzch układamy pokrojone na ćwiartki (te większe) lub w całości (te mniejsze) truskawki.
W misce mieszamy składniki kruszonki i palcami rozcieramy masło z suchymi składnikami, by całość połączyła się w grudki. Posypujemy ciasto kruszonką.

Placek pieczemy około 40-45 minut do suchego patyczka i zrumienienia kruszonki. Podajemy ostudzone.

czwartek, 7 czerwca 2012

Puszyste placuszki

Babcine racuchy lub mamine placki z jabłkami chodziły za mną od dawna. Ale do babci daleko, a jabłka póki co mało smaczne. Musiałam więc radzić sobie sama. Akurat tak się stało, że miałam pod ręką puszkę mleka kokosowego do wykorzystania i wolne niedzielne popołudnie. Popołudnie zakończyło się pysznym akcentem w postaci puszystych placuszków w towarzystwie truskawkowego musu.Przyznam, że wyjadałam je prosto z patelni, bo ciepłe są najpyszniejsze.
Składniki na około 15 placuszków

100 ml śmietany kremówki
200 ml mleczka kokosowego
2 jajka, białka i żółtka oddzielnie
200 g mąki
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1/2 łyżeczki sody oczyszczonej
2 łyżki cukru waniliowego
40 g masła

Mąkę z  proszkiem do pieczenia i sodą przesiewamy do wysokiego kubka/ miski, dodajemy cukier waniliowy.

Żółtka mieszamy z kremówką, mlekiem kokosowym i roztopionym masłem.
 Białka ubijamy na sztywna pianę.

Suche składniki mieszamy z masą mleczno-jajeczną, do ich połączenia. Następnie dodajemy pianę z białek i delikatnie mieszamy całość.Ciasto będzie gęste.

Masę odstawiamy na 30 minut.
 Placuszki smażymy na malej ilości tłuszczu, na niedużym ogniu. Wykładamy je łyżka na patelnie, formujemy względnie okrągłe/owalne placuszki i smażymy 3-4 minuty z każdej strony.

Podajemy z ulubionymi owocami - u mnie truskawki z cointreau i mus truskawkowy. Najlepsze jeszcze ciepłe.

środa, 6 czerwca 2012

Truskawkowo

Zapraszam jutro:)


wtorek, 5 czerwca 2012

Szparagi z grilla z paprykowym sosem

Dzisiejszy przepis hołduje hasłu prosto i presto, czyli proste, pyszne i przede wszystkim szybkie danie.Czy aby się najeść potrzebny jest dwudaniowy obiad z deserem? Nie. I ten przepis jest tego przykładem. I pokazuje, że aby wyczarować coś pysznego, niewiele trzeba. Przynajmniej mi:) Miłego dnia!
Składniki na 2 porcje

1/3 pęczka szparagów (po 6-7 na głowę)
oliwa z oliwek
sól
1 czerwona papryka
11/2 łyżeczki brązowego cukru
1 łyżeczka octu z białego wina
3 gałązki świeżego tymianku

Paprykę wkładamy na blaszce do piekarnika rozgrzanego do 200 stopni i pieczemy, aż na skórce z każdej strony pojawią się czarne plamy. Upieczoną paprykę wkładamy do foliowego woreczka i zostawiamy na 10 minut. Obieramy ze skórki, usuwamy gniazdo nasienne i wkładamy do blendera. Dodajemy cukier i miksujemy na puree. Przekładamy do garnuszka, dodajemy ocet winny, tymianek i dusimy na małym ogniu, około 7-10 minut, by sos zgęstniał.
Szparagi myjemy, odrywamy zdrewniałe końcówki, obieraczką do warzyw obieramy szparagi do 1/3 wysokości.
Smarujemy oliwą, posypujemy solą i smażymy na suchej patelni teflonowej (po około 4-5 minut z każdej strony) lub na grillu.

Podajemy z ciepłym sosem paprykowym i bagietką.

niedziela, 3 czerwca 2012

Wschodnie klimaty - wyniki konkursu

Podczas trwania konkursu Wschodnie klimaty, podzieliliście się ze mną ciekawymi pomysłami na użycie sosu sojowego w różnych daniach. Niektóre z nich były zaskakujące i to na tyle, że już planuje, kiedy wypróbować Wasze pomysły w swojej kuchni:)
Przyznam, że wybór 5 propozycji na dania z sosem sojowym nie był łatwy i gdybym mogła, nagrodziłabym jeszcze kilka osób. 

Spośród wszystkich postów pod konkursowym wpisem wybrałam te, które dla mnie wydały się najciekawsze, inspirujące, zaskakujące. 

Poniżej lista osób, które otrzymają zestawy produktów firmy Kikkoman:

Radek za pestki słonecznika prażone z sosem sojowym

panna_ce za lody z sosem sojowym

Emcia Pichci! za bułki z sosem sojowym


Russkaya za pastę kanapkową i łososia

Piotr za tartę


Sprawdźcie, proszę, swoje skrzynki mailowe:)

Dziękuję za zabawę!

piątek, 1 czerwca 2012

Zdrowe szwedzkie ciastka

Najzdrowszy i zarazem najsmaczniejszy wypiek, jaki można sobie wyobrazić! Te ciastka czekały na publikacje od ponad roku. Piekę je w zasadzie raz w miesiącu i zawsze coś stawało na przeszkodzie, by je sfotografować. Zazwyczaj winne było tempo, w jakim znikały.  Kilkukrotne "przerobienie" tego przepisu pozwala, by zaproponować Wam kilka wersji smakowych. Co do mąki, żytnia razowa, jak i żytnia jasna sprawdzają się wyśmienicie. Czasem mąkę żytnią zastępuję owsianą. Fajny smaczek nadaje serek waniliowy, a jeśli chcecie upiec ciastka podobne do digestive, dodajcie odrobinę więcej soli i grubo mielone mąki. Ten przepis ma niesamowity potencjał, można przerobić go na tyle sposobów, ile gustów, dlatego zapraszam do eksperymentów. Przepis tu.
Składniki na 30-40 ciastek

1 szklanka (120 g) mąki żytniej razowej
1 szklanka (120 g) mąki pszennej razowej
1/3 łyżeczki soli
1/2 szklanki (115 g) kremowego serka typu philadelphia, president
1/2 szklanki (115 g miękkiego masła
1/2 szklanki (75 g) brązowego cukru

Ucieramy masło z cukrem, aż połączą się w jednolitą masę.Cały czas miksując dodajemy serek, ucieramy 2-3 minuty, następnie wsypujemy mąki i sól. 
Ucieramy do połączenia składników, ciasto powinno utworzyć jednolita masę i nie kleić się do rąk.
Ciasto zawijamy w folię spożywczą i chowamy na 30 minut do lodówki.
Piekarnik rozgrzewamy do 180 stopni.
Na lekko podsypanym mąka blacie wałkujemy ciasto (można podzielić je na pół, by powstały dwa placki. Ciasto wałkujemy na placek grubości 4-5 cm, wycinamy dowolne kształty.
Wycięte ciastka układamy na blasze, posypujemy grubym cukrem, delikatnie wciskając go dłonią w ciasto.
Ciastka pieczemy około 15 minut lub do zezłocenia.
Studzimy na kratce.