Falafele dyniowe

poniedziałek, 5 grudnia 2016

Falafele dyniowe

Prawdziwa ze mnie miłośniczka falafeli - na blogu znajdziecie już 6 wariacji na te kotleciki z cieciorki. Co więcej, moje ulubione miejsce z tym daniem znaleźć można w Barcelonie i jest to zazwyczaj pierwszy adres na mojej liście "do odwiedzenia", kiedy docieram do stolicy Katalonii.
Ale dziś nie o Barcelonie i co tam można zjeść (o tym poczytać możecie w artykule Zjedz Barcelonę). Dziś kotleciki z cieciorki serwuję ja i są to falafele dyniowe. Dodatek dyni sprawia, że falafele są bardziej delikatne, choć warzywo to idealnie łączy się z kuminem i kolendrą, które nadają kulkom charakteru. Ja swoje kotleciki upiekłam, ale równie dobrze, można tradycyjnie usmażyć je na patelni.
Do kotlecików oczywiście warto podać chlebki pita. Tym razem nie nadziewamy ich, ale z tych dwóch składników, wraz z ulubionymi warzywami, stworzyć można coś na kształt sałatki tudzież ostatnio modnego dania zwanego bowlem. Czyli do miski wkładamy różne składniki, ale zamiast mieszać je, układamy je oddzielnie, obok siebie. Koniec końców i tak wszystko wymieszamy, ale wizualnie mamy coś nowego na talerzu.

Falafele dyniowe

Falafele dyniowe - składniki na 17 kotlecików

200 g suchej ciecierzycy lub 400 g z puszki
700 g oczyszczonej i obranej dyni piżmowej
2 ząbki czosnku
2 łyżeczki kuminu mielonego
1/2 łyżeczki kolendry mielonej
3 łyżki posiekanej kolendry
łyżka soku z cytryny
50 g mąki z ciecierzycy (lub gryczanej)
łyżka oliwy z oliwek
sól i pieprz do smaku

Jeśli korzystamy z suchej ciecierzycy, dzień wcześniej moczymy ją w zimnej wodzie przez 8 godzin. Wodę odlewamy, wlewamy nową i gotujemy cieciorkę do miękkości.
Falafele dyniowe
Dynię kroimy w kostkę. Mieszamy z oliwą, solą i pieprzem i pieczemy dynię w temperaturze 180 stopni przez około 20 minut, aż dynia będzie miękka. Studzimy.

W malakserze miksujemy upieczoną dynię, ciecierzycę, obrany czosnek, kumin i kolendrę mieloną. Masa nie powinna być gładkim puree, lepiej pulsacyjnie zmiksować składniki.


Falafele dyniowe
Masę dyniowo-cieciorkową przekładamy do miski, dodajemy posiekaną kolendrę, mąkę z ciecierzycy, sok z cytryny, w razie czego doprawiamy do smaku przyprawami.

Z masy formujemy kulki wielkości piłki do golfa, delikatnie obtaczamy w oliwie i układamy na blaszce. Falafele dyniowe pieczemy przez 20-25 minut w temperaturze 180 stopni, na ostatnich 5 minut obracamy je, by dopiekły się równomiernie.

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Skrobniesz coś? Dziękuję!