Pasztet z soczewicy i marchewki

niedziela, 20 marca 2016

Pasztet z soczewicy i marchewki

Dość pikantny pasztet z soczewicy i marchewki to kolejny przepis wypróbowany przeze mnie z książki Dominiki Wójciak "Warzywo". Fajnie łączą się tu smaki słodkiej marchewki, słodko-słonego masła orzechowego i pikantnej pasty sambal oelek oraz głębokiego smaku pasty curry. Pasztet nie kruszy się, można rozsmarować go na kromce, a wierzch zwieńczyć na przykład ulubionym chutneyem czy śliwką w occie.
Pasztet z soczewicy i marchewki

Pasztet z soczewicy i marchewki - składniki na foremkę długości 21 cm


1 szklanka czerwonej soczewicy
2 liście laurowe
4 duże marchewki
1 duża cebula
2 ząbki czosnku
1 łyżka oliwy
1 łyżka sambal oelek
1 łyżeczka czerwonej pasty curry
1 łyżeczka ziaren kolendry
1 łyżeczka ziaren kuminu
1 łyżka przecieru pomidorowego
4 łyżki masła orzechowego
1/2 szklanki ugotowanej kaszy jaglanej
2 łyżki zmielonego siemienia lnianego (lub łusek babki płesznik)
sól i pieprz do smaku

Soczewicę dokładnie płuczemy na sicie. Wrzucamy do garnka, zalewamy 2 szklankami wody, dodajemy liście laurowe i doprowadzamy do wrzenia. Zmniejszmy ogień do średniego i gotujemy, co jakiś czas mieszając (szczególnie pod koniec), aż soczewica wchłonie wodę. Odstawiamy do wystudzenia.

Marchewkę obieramy i ścieramy na dużych oczkach tarki.

Na patelni, na łyżce oliwy, szklimy cebulę z odrobiną soli, aż stanie się miękka. Dodajemy posiekany drobno czosnek i chwilę smażymy.

Pasztet z soczewicy i marchewki
Na suchej patelni prażymy nasiona kuminu i kolendry na małym ogniu. W moździerzu rozcieramy je na proszek i dodajemy na patelnię do cebuli razem z przecierem, sambal oelek i pastą curry. Mieszamy, wrzucamy marchewkę i dusimy pod przykryciem 10 minut, aż marchewka zmięknie. Odstawiamy do wystudzenia.

W blenderze miksujemy kaszę jaglaną i soczewicę. W misce mieszamy uduszoną marchewkę, zmiksowaną kaszę z soczewicą, masło orzechowe oraz siemię lub łuski babki. Mieszamy wszystko, doprawiamy do smaku solą i pieprzem, w razie potrzeby dodajemy też więcej ostrych przypraw.

Masę przekładamy do foremki wysmarowanej oliwą, wyrównujemy wierzch i wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni. Pieczemy 40-50 minut do suchego patyczka. Po upieczeniu studzimy na kuchennym blacie.

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Skrobniesz coś? Dziękuję!