Bułki orkiszowo-żytnie

środa, 18 listopada 2015

Bułki orkiszowo-żytnie

Lubię, kiedy udaje mi się upiec takie cuda jak te bułki orkiszowo-żytnie. Nie tylko są pyszne, ale też świetne wyglądają z tym rozcięciem i oprószone po wierzchu mąką. Domowe pieczywo to jest to, szczególnie jeszcze trochę ciepłe, zjedzone z odrobiną masła i soli zamiast obiadu, bo nie można im się oprzeć, więc z łatwością można odmówić sobie innych rzeczy, by ich skosztować. Przepis z tego bloga, kopalni chlebowych przepisów.
Bułki orkiszowo-żytnie

Bułki orkiszowo-żytnie - składniki na 8 bułek


Składniki na zaczyn:
55 g mąki żytniej t.1150 (wymieszałam pół na pół żytnią razową i żytnią t.720)
45 g wody
5 g aktywnego zakwasu

Składniki na zaparkę:
50 g mąki orkiszowej jasnej
250 g wrzącej wody
8 g soli

Składniki na ciasto właściwe:
cały zaczyn
cała zaparka
40 g mąki żytniej t.1150 (wymieszałam pół na pół żytnią razową i żytnią t.720)
325 g mąki orkiszowej jasnej
2 łyżki oleju
1 łyżeczka miodu

Składniki zaczynu wymieszać, przykryć ściereczką i zostawiamy na noc na kuchennym blacie.

Zaparka - mąką wymieszaną z solą zalewamy wrzącą woda, mieszamy do połączenia składników i pozbycia się grudek, przykrywamy ściereczką i odstawiamy na noc na kuchenny blat.
Bułki orkiszowo-żytnie
Następnego dnia rano łączymy zaczyn, zaparkę i składniki ciasta właściwego. Wyrabiamy mikserem z końcówką hak przez około 8 minut, by powstało jednolite, lekko lepkie ciasto. Ciasto przekładamy do miski wysmarowanej olejem, przykrywamy ją ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce na 2-3 godziny, by ciasto podwoiło objętość.

Wyrośnięte ciasto przekładamy na podsypany mąką blat, delikatnie wyrabiamy, następnie dzielimy na 8 części. Formujemy owalne bułeczki i układamy je na blaszce. Blaszkę przykrywamy ściereczka i odstawiamy na godzinę do wyrośnięcia.
Bułki orkiszowo-żytnie
W tym czasie rozgrzewamy piekarnik do 200 stopni (z termoobiegiem). Bułeczki przed wstawieniem do piekarnika nacinamy wzdłuż, a na dno piekarnika wsypujemy szklankę kostek lodu, by wytworzyła się para. Bułeczki pieczemy 17-20 minut, gotowe przekładamy na kratkę i studzimy. 

3 komentarze

Skrobniesz coś? Dziękuję!