Dżem wiśniowo-jagodowy

wtorek, 18 sierpnia 2015

Dżem wiśniowo-jagodowy

Kiedy ostatnio pokazywałam na fb przepis na dżem wiśniowo-morelowy, ktoś skomentował, że to nietypowe połączenie. Dżem wiśniowo-jagodowy jest chyba jeszcze bardziej niespotykany, a jakże pyszny! Czuć tu delikatnie jagody, które zmniejszają kwaśność wiśni. Cukru jest tyle, ile trzeba, dżem nie jest ulepem, osładza go przede wszystkim naturalny cukier zawarty w owocach. Zazwyczaj staram się nie dodawać substancji żelujących do swoich przetworów, bo nie lubię dżemów, które można kroić się nożem, jednak kiedy ma się do przygotowania 5 różnych przetworów w jedno upalne przedpołudnie, czasem trzeba sobie pomóc, dlatego tu dosypałam odrobinę środka żelującego. Przepis znalazłam tu.
Dżem wiśniowo-jagodowy
Dżem wiśniowo-jagodowy - składniki na 6 słoiczków

1.6 kg wiśni (waga po wydrylowaniu)
500 g jagód
210 g cukru
1 opakowanie (40 g) żelfixu 2:1
sok z 1 cytryny

Owoce przekładamy do dużego garnka, delikatnie mieszamy. Zasypujemy żelfiksem, potrząsamy garnkiem, by obtoczyć owoce. Stawiamy garnek na gazie i doprowadzamy do wrzenia, co jakiś czas mieszając. Gotujemy kilka minut, by owoce zmiękły. Dosypujemy cukier, dodajemy sok z cytryny, mieszamy i ponownie doprowadzamy do wrzenia, gotujemy 5 minut, by cukier rozpuścił się.
dżem z wiśniami, dżem z jagodami, dżem wiśnia jagoda
 Przeprowadzamy próbę talerzyka - jeśli dżem wyłożony na zimny talerzyk zżeluje się (po przeciągnięciu palcem przez środek dżemu nie połączy się znów), dżem można zamykać w słoikach. Jeśli dżem jest zbyt płynny, gotujemy go jeszcze na małym gazie.

Dżem wiśniowo-jagodowy przekładamy do wyparzonych gorących słoików, dobrze zakręcamy pokrywkami i odstawiamy słoiczki do góry nogami na kuchenny blat wyłożony gazetą. Przykrywamy ściereczką i odstawiamy do wystudzenia.

1 komentarz

Skrobniesz coś? Dziękuję!