Sernik dyniowy

piątek, 10 października 2014

Sernik dyniowy

Dynię uwielbiam, ale sernik dyniowy robiłam pierwszy raz. I muszę powiedzieć, że był to błąd... że tak długo z tym zwlekałam. W połączeniu z cynamonem i imbirem masa serowo-dyniowa smakuje wyśmienicie, jakoś tak idealnie na jesień. Do tego czekoladowy sos, który jest idealnym wykończeniem. Sernik upieczony z parą wodną jest delikatny, lekki, kremowy, świetny, by powoli się nim delektować.
Sernik dyniowy

Sernik dyniowy - składniki na tortownicę o średnicy 21cm

160 g herbatników
80 g masła
1 1/4 łyżeczki mielonego imbiru
150 g cukru
300 g puree dyniowego*
250 g mascarpone
500 g sera na serniki (u mnie President)
2 jajka
2 żółtka
1 łyżeczka mielonego cynamonu
1 łyżka mąki pszennej

Składniki na sos czekoladowo-karmelowy:
1/4 szklanki brązowego cukru
1/2 szklanki śmietany kremówki
1 1/2 łyżki masła
40 g czekolady mlecznej

Ciastka, masło i 3/4 łyżeczki imbiru miksujemy w malakserze, by powstały okruchy przypominające mokry placek. Wysypujemy je na spód tortownicy wyłożonej papierem do pieczenia i wyrównujemy, by równomiernie pokryły spód foremki. Wstawiamy tortownicę do lodówki.
Sernik dyniowy
Przygotowujemy masę serową - do misy miksera wsypujemy cukier, dodajemy puree z dyni, mascarpone i ser, wbijamy jajka, dodajemy żółtka i wsypujemy cynamon i resztę (1/2 łyżeczki) imbiru. Zaczynamy ucierać wszystkie składniki na jednolitą masę. Dodajemy mąkę i jeszcze chwile ucieramy, by mąką połączyła się z masą serową.

Masę serową wlewamy na ciasteczkowy spód. Na dno piekarnika wstawiamy naczynie żaroodporne, do którego wlewamy wodę - dzięki temu sernik będzie bardziej wilgotny. Sernik pieczemy przez około 50 minut (do suchego patyczka) w temperaturze 130 stopni (z termoobiegiem).
Sernik dyniowy
W garnuszku umieszczamy cukier i śmietankę. Gotujemy, cały czas mieszając aż masa będzie się pienić. Cały czas mieszamy, aż śmietanka zacznie gęstnieć i wolno będzie spływać z trzepaczki. Zdejmujemy z ognia, dodajemy masło i czekoladę, mieszamy do rozpuszczenia.Odstawiamy do przestudzenia, następnie polewamy sosem wierzch sernika dyniowego.

* Aby przygotować puree dyniowe, obieramy dynię ze skórki, kroimy na małe kawałki i pieczemy do miękkości w piekarniku rozgrzanym do 175 stopni. Po wystudzeniu miksujemy na jednolity mus

5 komentarzy

  1. Jestem oczarowana zdjęciami, ten spływający sos jest obłędny! :)

    OdpowiedzUsuń
  2. uwielbiam dynię pod każdą postacią, a sernik prezentuje się świetnie!

    OdpowiedzUsuń
  3. Ja za sernikami dyniowymi przepadam, smakują idealnie jesiennie :)
    Twój wygląda bajecznie z tą polewą :)

    OdpowiedzUsuń
  4. RedHead, bardzo mi miło

    Natalie, :)

    Magdaleno, dziękuję!

    gin, serniki to nie mój ulubiony rodzaj ciasta, ale muszę przyznać, że wychodzą mi bezbłędnie;) ten jest świetnym dowodem na to:)

    OdpowiedzUsuń

Skrobniesz coś? Dziękuję!