Projekt: Dieta dla serca

sobota, 21 czerwca 2014

Projekt: Dieta dla serca

Czy wiedzieliście, że serce Polaka jest o osiem lat starsze niż on sam?
Co jest przyczyną takiego stanu rzeczy i jak mu zapobiegać, miałam okazje dowiedzieć się w ostatnią sobotę, na spotkaniu blogerów i dietetyków poświęconym diecie dla serca w warszawskiej restauracji Akademia. Było to szkolenie połączone z warsztatami kulinarnymi, w którym poza mną  udział brało jeszcze 10 innych blogerów.

Spotkanie otwierało projekt, w ramach którego  autorzy 9 blogów wraz z pomocą dietetyków przygotują przepisy na dania obniżające cholesterol. Wszystkie receptury zebrane będą natomiast w książkę, która we wrześniu ukaże się w sprzedaży. Fajnie? Fajnie! Bo wśród tych 10 blogerów jestem i ja, z czego niezmiernie się cieszę, bo zdrowy tryb życia jest dla mnie naprawdę ważny.

 Spotkanie rozpoczęliśmy wspólnym śniadaniem,a  zaraz po nim blogerzy wzięli się do pracy i przygotowali swoje popisowe dania, które oceniali dietetycy. Dzięki ich wskazówkom dowiedzieliśmy się, co warto zmienić w naszych przepisach, by były one bardziej zdrowe i pozytywnie wpływały na serce.

Spotkanie z dietetykami to był tylko wstęp do szkolenia, podczas którego poznaliśmy, jakie choroby serca trapią obecnie Polaków i jak im zapobiec. Jakie produkty warto włączyć do swojej diety, a jakich unikać, by cholesterol w naszym organizmie był tylko tym zdrowym cholesterolem. Dzięki tym wskazówkom, my - blogerzy, wiemy, jak skomponować nasze przepisy, by były one zarówno smaczne, jak i zdrowe. 
 Atrakcji nie zabrakło - mieliśmy okazję zobaczyć małe kulinarne show szefa kuchni restauracji Akademia - podczas którego prezentował sztuczki z syfonem. Nie zabrakło też dobrego jedzenia przygotowanego przez ekipę restauracji. Zarówno śniadanie, jak i lunch z deserem (ach ta panna cotta!) były przepyszne, a wrażeniom smakowym towarzyszyły również te estetyczne - wnętrza restauracji bardzo przypadły mi do gustu (ach te biele i brązy).
Ze spotkania wyszłam z bardzo pozytywnymi wrażeniami i z głową pełną pomysłów, jakie dania przygotuję do książki. Efekty naszej blogerskiej pracy już we wrześniu!

2 komentarze

Skrobniesz coś? Dziękuję!