Torcik porzeczkowy

piątek, 31 lipca 2015

Torcik porzeczkowy

To ciasto, a w zasadzie torcik porzeczkowy, powstał jako eksperyment. Powiem szczerze, że miał być sernikiem na zimno, ale okazało się (oczywiście już w trakcie robienia go), że nie mam w domu agaru, czyli wegetariańskiego odpowiednika żelatyny, której nie używam. Musiałam więc zagęścić ciasto dodatkiem białej czekolady i wyszedł mi całkiem pomysłowy sernik na zimno bez żelatyny, a trzymający się całkiem nieźle. Torcik porzeczkowy należy dobrze schłodzić, najlepiej wsadzić go do lodówki na kilka godzin i wyjąć dopiero przed podaniem, inaczej może popłynąć. Jeśli chcecie tego uniknąć, najlepiej dodać jakiś zagęstnik, choć ja, jeśli mogę, ich unikam, a bez niego torcik trzyma się bardzo dobrze.
Torcik porzeczkowy

Torcik porzeczkowy - składniki na tortownicę o średnicy 23 cm

Składniki na ciasto:
80 g mąki pszennej
1 łyżeczka proszku do pieczenia
40 g cukru
40 g masła
1 jajko

Składniki na warstwę porzeczkową:
300 g czarnej porzeczki
160 g mascarpone
40 g białej czekolady
1 łyżeczka cukru

Składniki na warstwę z advokatu:
215 g mascarpone
90 g białej czekolady
75 g advocaatu

Dodatkowo:
świeże owoce

Zaczynamy od przygotowania ciasta - białko ubijamy na sztywno, dodajemy żółtko i chwile miksujemy do połączenia składników. Wsypujemy przesianą mąkę i proszek do pieczenia, miksujemy, by pozbyć się grudek z sypkich składników. Dodajemy cukier, a następnie roztopione masło, miksujemy do połączenia składników i wlewamy ciasto na spód foremki, wyłożonej papierem do pieczenia.

Ciasto pieczemy 20-25 minut w temperaturze 150 stopni. Wyjmujemy z piekarnika i odstawiamy do całkowitego wystudzenia.
Torcik porzeczkowy
Warstwa porzeczkowa - porzeczki myjemy, usuwamy owoce z gałązek i przekładamy do garnka. Gotujemy z dodatkiem 2-3 łyżek wody, aż owoce popękają i puszczą sok. Zdejmujemy z  gazu, chwile studzimy i przecieramy przez sito. Przekładamy ponownie do garnka, dodajemy cukier i gotujemy, aż porzeczki zgęstnieją - około 10 minut, często mieszając. Odstawiamy do wystudzenia.
Mascarpone ubijamy, dodajemy roztopioną, wystudzoną czekoladę. Dodajemy mus z porzeczek, dokładnie mieszamy.

Warstwa z advocaatu - czekoladę rozpuszczamy. Ubijamy mascarpone i dodajemy czekoladę. Cały czas miksując, wlewamy likier, chwilę ubijamy.
Torcik porzeczkowy
Na wystudzone ciasto wlewamy warstwę porzeczek, wyrównujemy. Chowamy na 30 minut do lodówki, następnie na fioletowa warstwę wlewamy warstwę advocatową, wyrównujemy i posypujemy świeżymi owocami. Wstawiamy do lodówki na kilka godzin lub całą noc.

2 komentarze

Skrobniesz coś? Dziękuję!