Falafel

środa, 12 marca 2014

Falafel

Falafel, czyli klasyk kuchni wegetariańskiej, chyba najpopularniejszy swego czasu wege fast food. Aż trudno wyobrazić sobie, jak proste jest zrobienie go w domu! Wiele osób, zabierając się za ten przysmak, popełnia jeden zasadniczy błąd, który skutkuje porażką, zniechęcającą do dalszych prób - a mianowicie cicierzycy do falafeli się nie gotuje. Wystarczy namoczyć ją, zmiksować, uformować kulki i smażyć. A potem już tylko zajadać. Na przykład w picie na którą przepis niebawem.
Składniki na około 10 kotlecików

3/4 szklanki suchej ciecierzycy
1/2 cebuli
1 ząbek czosnku
3 łyżki posiekanych liści kolendry
1 łyżeczka mielonego kuminu
3/4 łyżeczki kolendry mielonej
1/2 łyżeczki chilli
1 łyżeczka soli
1/2 łyżeczki sody oczyszczonej

Suchą cieciorkę wrzucamy do miski, zalewamy woda i zostawiamy minimum na noc (u mnie groszek moczył się 1.5 dnia), zmieniając wodę raz z czasie moczenia. Namoczoną, odcedzamy na sicie.
W blenderze miksujemy partiami cieciorkę z cebulą, czosnkiem i kolendrą. Groszek powinien być grubości żwiru.

Do miski ze zmiksowaną cieciorką dodajemy przyprawy, sól i sodę. Mieszamy dobrze, by składniki połączyły się. Masa powinna nie być zbyt sucha, by formując kotleciki dłońmi w krążki, nie rozpadały się one. Jeśli nie chcą się lepić, dolewamy do masy 1 łyżkę wody. Formując kotleciki dobrze ściskać je między dłońmi tak, by pozbyć się nadmiaru wilgoci.

Jeśli będą one za mało zwarte, można do masy wmieszać łyżkę mąki z ciecierzycy, która zlepi całość. Gotowe kotleciki układamy na talerzu i wstawiamy do lodówki na godzinę.
Na dużej patelni rozgrzewamy tyle oleju, by przykrył on dno. Na mocno rozgrzany olej wkładamy partiami kotleciki, zmniejszamy ogień do małego i smażymy po 5-7 minut z każdej strony, aż falafele zezłocą się. Delikatnie przekładamy je na drugą stronę i dalej smażymy.

Po usmażeniu przekładamy na kratkę wyłożoną ręcznikiem papierowym, by pozbyć się nadmiaru tłuszczu. Podajemy ciepłe lub zajadamy na zimno.
 

1 komentarz

Skrobniesz coś? Dziękuję!