Graham ze śliwkami i płatkami owsianymi

wtorek, 21 sierpnia 2012

Graham ze śliwkami i płatkami owsianymi

Bardzo dawno nie piekłam pieczywa, a tego na zakwasie to już nawet nie pamiętam kiedy. Zabrałam się więc za pieczenie w sobotę, kiedy miałam mieć wolny dzień i mogłam się poświecić kulinarnym przyjemnościom. Ciasto zrobione, chleb rośnie i nagle okazuje się, że moje plany zmieniają się o 180 stopni i szykuje się nagły wyjazd. Na szczęście rozwiązanie lodówkowe, czyli zostawienie chleba na noc na drugie rośnięcie w chłodzie, ratuje mój wypiek. Po powrocie pozostaje tylko rozgrzać piekarnik, upiec bochenki i delektować się kromką z samym masłem.
Chleb jest wilgotny, długo pozostaje świeży, a dzięki śliwkom ma ciekawy smak. To też dobry sposób, by spożytkować nadmiar śliwek, póki trwa sezon. Przepis tu, delikatnie zmodyfikowany.
Składniki na 2 bochenki

Składniki na zaczyn:
100 g aktywnego zakwasu
300 g wody
180 g mąki żytniej razowej

Dodatkowo:
400 g wypestkowanych śliwek
60 g miodu (lub więcej, jeśli śliwki są kwaśne)

Składniki na ciasto właściwe:
200 g wody

1 łyżeczka drożdży instant
350 g mąki graham
300 g mąki pszennej jasnej
200 g płatków owsianych
20 g soli 

Wieczorem, dzień przed pieczeniem mieszamy wszystkie składniki zaczynu. Przykrywamy folią spożywczą i odstawiamy na blat kuchenny na całą noc.

Wypestkowane śliwki kroimy na ćwiartki, przekładamy do miski, polewamy miodem i mieszamy. Przykrywamy folią i również zostawiamy na noc na blacie.

Następnego dnia na suchej patelni prażymy płatki owsiane. 
Zaczyn i wszystkie składniki ciasta właściwego oraz śliwki umieszczamy w misie i wyrabiamy ciasto, miksując około 10 minut. Ciasto będzie luźne i lepiące się. Miskę przykrywamy folią i odstawiamy w ciepłe miejsce na 3godziny - do podwojenia objętości.

Po tym czasie 2 keksówki (moje o wymiarach 9x23cm) smarujemy olejem i wysypujemy płatkami owsianymi. Przekładamy do nich ciasto, przykrywamy folią i odstawiamy w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na około 1.5 godziny lub na 8-12 godzin do lodówki.

Piekarnik rozgrzewamy do 230 stopni. Kiedy nagrzeje się, wstawiamy foremki i zmniejszamy temperaturę do 210 stopni. Wrzucamy też szklankę kostek lodu na dno piekarnika.

Chleb pieczemy w temperaturze 210 stopni przez 15 minut, a następnie w temperaturze 190 stopni przez 20 minut. Upieczony chleb postukany od spodu powinien wydać głuchy dźwięk.
Studzimy na kratce.
 

10 komentarzy

  1. pyszny i zdrowy :) uwielbiam wszystko ze sliwkami :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Korniku a śliwki świeże, czy suszone? Ja moje chleby też wczoraj zapakowałam do lodówki, bo nagle postanowiliśmy wyjechać i piekłam potem w nocy. Ale takie lodówkowe, są dla mnie smaczniejsze

    OdpowiedzUsuń
  3. Madeline, potwierdzam i polecam:)

    KArolina, świeże śliwki. Mi też się zdarza pakować do lodówki i lubię ten sposó właśnie w takich sytuacjach, ale zawsze mam stres czy oby napewno wyrosną:)

    OdpowiedzUsuń
  4. Korniczku, znów mnie zaczarowałaś.

    OdpowiedzUsuń
  5. ale mi zapachniało :) od kiedy wyprowadziłam się w domu mam niesamowitą ochotę na domowy chleb. Jak tylko znajdę coś do wynajęcia i wyprowadzę się od siostry - pieczenie chleba będzie chyba pierwszą rzeczą jaką zrobię! :D

    OdpowiedzUsuń
  6. karmelitko, miło mi:)

    Zuza, ja Ci chętnie coś podeślę póki co:) a jak już się przeprowadzisz to chętnie się wproszę na kromeczkę:)

    OdpowiedzUsuń
  7. zjedlibyśmy cały bochenek! ;-) Polecamy go dzisiaj na naszym profilu na FB, dziękujemy za zdjęcie! :)

    OdpowiedzUsuń
  8. Ekipo wykrywacza smaku, bardzo mi miło, dziękuję!

    OdpowiedzUsuń
  9. lubię domowe chleby, ten niestety wygląda na gliniasty zakalec

    OdpowiedzUsuń
  10. Anonimie, tylko tak wygląda, nie było tam zakalca.

    OdpowiedzUsuń

Skrobniesz coś? Dziękuję!