Pasztet ze szpinaku i łososia

poniedziałek, 26 marca 2012

Pasztet ze szpinaku i łososia

Moja dzisiejsza propozycja to ciekawa alternatywa dla tradycyjnego wielkanocnego pasztetu, ale i fajny pomysł na przystawkę. Pasztet ze szpinaku i łososia jest delikatny, kremowy, wilgotny, niebanalny w smaku i wyglądzie. Z pewnością zaintryguje niejednego dzięki swojemu kolorowi. Świetnym dodatkiem jest sos z porzeczek, który idealnie pasuje do szpinaku. Pasztet można potraktować też jak pastę i rozsmarować na kromkach domowego pieczywa. Przepis z książki "Przekąski" Michaeli Neri.
Pasztet ze szpinaku i łososia

Pasztet ze szpinaku i łososia - składniki na 6 kokilek lub keksówkę 23x12 cm

Składniki na pasztet:
400 g świeżego łososia
3 duże jajka
sól, pieprz, gałka muszkatołowa do smaku
400 g świeżego szpinaku w liściach
150 ml śmietany kremówki

Składniki na sos:
100 g dżemu z czarnej porzeczki (u mnie z czerwonej)
skórka stara z 1/3 pomarańczy
sok z 1/2 pomarańczy
1 łyżeczka białego octu winnego (u mnie jabłkowy)

Piekarnik nagrzewamy do temperatury 180 stopni. Keksówkę lub kokilki smarujemy masłem, owijamy folią aluminiową.

150 g łososia kroimy w drobną kostkę. Resztę ryby kroimy grubo i przekładamy do blendera. Dodajemy jajka, sól pierz gałkę muszkatołową (ważne, by mocno pasztet przyprawić) i miksujemy na gładką pastę.

Dodajemy stopniowo liście szpinaku i miksujemy, aż masa będzie jednolita. Dodajemy śmietankę, chwilę jeszcze miksujemy. Dorzucamy do masy kawałki łososia,w razie potrzeby doprawiamy, mieszamy i przekładamy masę do keksówki/kokilek. Formę przykrywamy folią aluminiową i wstawiamy do większej foremki. Do tejże foremki wlewamy wodę - by sięgnęła połowy wysokości keksówki/kokilek - pasztet będziemy piec w kąpieli wodnej.

Pasztet pieczemy około 60-80 minut, pod koniec pieczenia zdejmujemy folię aluminiową z wierzchu. Pasztet po upieczeniu powinien się zestalić.

Wyjmujemy go z  foremki, odstawiamy do przestygnięcia, a następnie wstawiamy na całą noc do lodówki.
Pasztet ze szpinaku i łososia
Przygotowujemy sos - do garnuszka wkładamy dżem, skórkę i sok z pomarańczy i ocet. Gotujemy 2-3 minuty na średnim ogniu.

Pasztet kroimy w grube plastry (jeśli piekliśmy go w keksówce) lub na połówki (jeśli w kokilkach) i podajemy z sosem z porzeczek.

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Skrobniesz coś? Dziękuję!