Truskawkowe kostki jogurtowe

poniedziałek, 22 lipca 2013

Truskawkowe kostki jogurtowe

Mam dziś dla Was prawdziwie lekki i letni deser, do którego można wykorzystać większość sezonowych owoców. U mnie były to truskawki, ale świetnie sprawdzi się też z malinami,wiśniami czy brzoskwiniami. Do tego jest lekki i piankowy. Co więcej  to deser wegetariański - galaretka bez żelatyny, bo w swoim przepisie użyłam roślinnego zamiennika żelatyny, czyli agar-agar. Wszystko prosto, szybko i w zasadzie w jednym garnku, czyli tak, jak to powinno działać latem,by móc cieszyć się słońcem zajadając równocześnie coś dobrego:)
Składniki na foremkę 22x14cm

180 g pełnoziarnistych herbatników
80 g miękkiego masła

Składniki na warstwę jogurtową:
260 ml musu truskawkowego (zmiksowane truskawki, przetarte przez sito, by pozbyć się pestek)
70 g cukru
1 płaska łyżeczka agar agar
300 ml jogurtu naturalnego

Składniki na warstwę owocową:
250 ml musu truskawkowego (zmiksowane truskawki, przetarte przez sito, by pozbyć się pestek)
30 g cukru
1 płaska łyżeczka agar agar

Ciastka miksujemy blenderem wraz z miękkim masłem na masę przypominającą mokry piasek. Wysypujemy na dno foremki, wyrównujemy powierzchnię i odstawiamy do lodówki.
Mus truskawkowy do warstwy jogurtowej podgrzewamy na niedużym ogniu w rondlu z cukrem, aby ten się rozpuścił. Kiedy masa zacznie się gotować dodajemy łyżeczkę agar-agar i trzepaczką ubijamy, by proszek rozpuścił się. Wyłączamy gaz,odstawiamy do ostygnięcia na 5 minut i dodajemy jogurt. Ponownie mieszamy całość trzepaczką do połączenia składników.

Masę wlewamy na ciasteczkowy spód, wyrównujemy powierzchnię i wstawiamy do lodówki do stężenie (u mnie masa tężała około 2 godzin).
Aby przygotować masę owocową w rondlu gotujemy mus truskawkowy z cukrem, aż cukier się rozpuści, a masa zacznie się gotować. Dodajemy agar-agar, mieszamy trzepaczką i wlewamy na sztywną już warstwę jogurtową. Ponownie chowamy do lodówki, aby górna warstwa stężała.

Gotowe ciasto kroimy w prostokąty lub kwadraty.

8 komentarzy

Skrobniesz coś? Dziękuję!