Placek drożdżowy z malinami

wtorek, 16 sierpnia 2016

Placek drożdżowy z malinami

Przepis na ciasto na ten placek drożdżowy z malinami znalazłam zupełnie przypadkowo na facebooku i od razu zwróciła moją uwagę jego nazwa - placek parzony staroświecki. Staroświecki on owszem jest, bo przepis pochodzi z 1889 roku.Przepis może wydawać się skomplikowany i wieloetapowy, bo mamy tu i parzenie maki i pomłodę, ubijanie masła na śmietankę... kiedy jednak przystąpicie do działania, wszystko okaże się proste, a sama praca nie zajmuje wiele czasu - zawsze, jak to przy placku drożdżowym i ciastach drożdżowych w ogóle - najwięcej czasu zajmuje jego wyrastanie. Warto jednak pokusić się i przygotować to ciasto.
Podaję przepis z moimi zmianami, między innymi zastąpiłam likier anyżkowy na Amaretto i dodałam od siebie migdały do kruszonki. Placek drożdżowy z malinami wyszedł puszysty (spójrzcie na te dziury!), lekki maliny świetnie tu pasują, choć sprawdzą się właściwie wszystkie sezonowe owoce.
Placek drożdżowy z malinami

Placek drożdżowy z malinami - składniki na formę o wymiarach 24x36 cm

Składniki na parzoną mąkę:
280 g mąki pszennej krupczatki
350 g mleka

Składniki na pomłodę:

całą sparzona mąka
5 żółtek
5 białek
30 g mleka
12 g świeżych drożdży
duża szczypta soli

Składniki na ciasto właściwe:
cała pomłoda
450 g mąki pszennej krupczatki
500 g malin
75 g masła
30 g Amaretto
10 g świeżych drożdży

10 g mleka
Składniki na kruszonkę:
100 g mąki pszennej krupczatki

80 g masła
60 g cukru

4 łyżki płatków migdałowych

Zaczynamy od sparzenia mąki - mleko podgrzewamy w garnuszku i wrzącym zalewamy mąkę i mieszamy rózgą, aż powstanie gładkie ciasto bez grudek. Miseczkę przykrywamy wilgotną ściereczką i odstawiamy na godzinę.
Placek drożdżowy z malinami
Kolejny krok to przygotowanie pomłody - białka ubijamy na pianę ze szczyptą soli. Żółtka ubijamy do białości, drożdże mieszamy z solą. Wszystko, wraz ze sparzoną mąką, ubijamy mikserem kilka minut, aby powstało rzadkie, ale jednolite ciasto. Miskę przykrywamy ściereczką i dostawiamy do wyrastania na godzinę.
 
Ciasto właściwe - masło stapiamy na małym ogniu w garnuszku, chwilę studzimy, wstawiamy garnek do większego garnka wypełnionego zimną wodą (by sięgała ona 1/2 wysokości garnuszka z masłem), dodajemy Amaretto i ubijamy kilka minut, by masło z płynnej zmieniło konsystencję na puszystą, przypominającą ubitą śmietankę.

Placek drożdżowy z malinami
 Do pomłody wsypujemy mąkę, dodajemy drożdże rozpuszczone w mleku oraz cukier i wyrabiamy robotem z końcówką do ciasta drożdżowego. Kiedy ciasto będzie jednolite dodajemy masło z Amaretto i wyrabiamy 5 kolejnych minut.

Ciasto zostawiamy do podrośnięcia na 30 minut przykryte ściereczką. Następnie przekładamy do foremki wyłożonej papierem do pieczenia i palcami rozpłaszczamy, wyrównując powierzchnię. Wysypujemy równomiernie maliny, lekko wciskamy je w ciasto.
Placek drożdżowy z malinami
Wierzch ciasta posypujemy kruszonka przygotowana poprzez roztarcie w dłoniach miękkiego masła  z cukrem i mąką, aż powstaną grudki. Na kruszonkę wysypujemy płatki migdałowe.
Foremkę z ciastem przykrywamy ściereczką i odstawiamy na godzinę do rośnięcia.


Placek drożdżowy z malinami pieczemy w 170 stopniach w piekarniku z włączonym termoobiegiem przez 40 - 50 minut, aż wierzch zezłoci się, a patyczek wbity w środek będzie suchy.

1 komentarz

Skrobniesz coś? Dziękuję!