Falafel z bobu

czwartek, 4 sierpnia 2016

Falafel z bobu

Jeśli jesteście miłośnikami kuchni bliskowschodniej, taki falafel z bobu nie powinien być da Was zbyt dużym zaskoczeniem. Szczególnie, kiedy pojawia się na moim blogu po przepisie na: klasyczny falafel, falafel z kuskusem, falafel buraczkowy i falafel ziołowy i jak wiecie, pokochałam bób miłością wręcz szaleńczą. Te kotleciki robi się bardzo prosto, klucz do sukcesu to nierozgotowanie bobu, a delikatne zblanszowanie go i zmiksowanie wraz z namoczoną ciecierzycą (bez gotowania). Masę warto jest przygotować z wyprzedzeniem i schłodzić, najlepiej przez noc - to sprawi, że łatwiej będzie formować kotleciki. Dzięki temu falafel z bobu nie rozpada się, można go usmażyć lub upiec jak ja i w środku wciąż pozostanie wilgotny a na wierzchu chrupiący.

Falafel z bobu Falafel z bobu - składniki na 10 falafeli

300 g świeżego bobu
100 g suchej ciecierzycy, namoczonej przez noc
2 łyżki mąki z ciecierzycy (może być pszenna razowa)
2 ząbki czosnku
1 szalotka
2 łyżki posiekanej kolendry
2 łyżki posiekanej natki pietruszki
1 łyżeczka kuminu
1/2 łyżeczki kolendry
sól i pieprz do smaku

Bób blanszujemy 3-4 minuty we wrzątku, odcedzamy i wrzucamy do miski z zimną wodą. Po wystudzeniu obieramy z łupinek.
Falafel z bobu
Ciecierzycę odcedzamy z wody, w której się moczyła. Wsypujemy do malaksera, dodajemy bób, i wszystkie pozostałe składniki. Miksujemy krótko - nie chcemy otrzymać pasty a raczej masę przypominającą żwir - nie zmiksowanej całkowicie. Masę na falafele z bobu przekładamy do miski i chłodzimy w lodówce przez kilka godzin, by była bardziej zwarta.

Po tym czasie formujemy w dłoniach kotleciki i układamy na blaszce wyłożonej matą do pieczenia. Delikatnie smarujemy po wierzchu każdy falafel oliwą.
Falafel z bobuPieczemy 20-25 minut w temperaturze 180 stopni, po 15 minutach delikatnie przekładając falafele na drugą stronę. Możemy jeść od razu, choć na zimno też smakują dobrze.

3 komentarze

  1. chyba mamy tę samą łyżkę do falafeli ;-) Tez lubię wersję z bobu!

    OdpowiedzUsuń
  2. wygląda bardzo smakowicie! mniam

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo lubię falafel i sama zazwyczaj robię go z groszku i ziemniaków. Następnym razem wypróbuję ten z bobu :) Poza tym uwielbiam to, że jest on u ciebie taki chrupiący i ma taką grubszą strukturę! Bardzo zachęcająco to wygląda !

    OdpowiedzUsuń

Skrobniesz coś? Dziękuję!