Dżem malinowo-jabłkowy

wtorek, 2 sierpnia 2016

Dżem malinowo-jabłkowy

Bardzo prosty w przygotowaniu dżem malinowo-jabłkowy tylko z 3 składników! Nie używam w kuchni cukrów żelujących, bo dżemy o konsystencji galarety, które można kroić nożem, leżą całkowicie poza moim zainteresowaniem. A tu mamy jabłka i maliny, czyli owoce, które dzięki dużej zawartości naturalnej pektyny, samoistnie i szybko żelują, co poprawia gęstość i konsystencję dżemu. Jeśli korzystacie  z młodych jabłek i nie przeszkadzają Wam ewentualne skórki (co przy starciu jabłek na małych oczkach tarki nie powinno być problemem), można nawet ich nie obierać, co jeszcze zwiększy ich gęstość i skróci czas gotowania.
Moje przetwory to sama natura i mało cukru, bo dużo bardziej wolę czuć naturalny smak składników niż cukrowy ulep, który dostać można na większości sklepowych półek. Co jeszcze lubię w domowych przetworach? To, że można samemu łączyć smaki! Bo czy widzieliście kiedyś w sklepie dżem malinowo-jabłkowy? Nie! A można go mieć za grosze - składniki potrzebne do jego przygotowania kosztują tyle, co dwa słoiki dżemu w sklepie.

Dżem malinowo-jabłkowy

Dżem malinowo-jabłkowy - składniki na 5 słoiczków

500 g malin
1 kg kwaśnych jabłek
150 g cukru

Jabłka obieramy, usuwamy gniazda nasienne i ścieramy na tarce o małych oczkach. Wsypujemy do garnka.

Do jabłek dodajemy maliny i cukier, stawiamy garnek na gaz i gotujemy na małym ogniu. Gotujemy tak długo, aż owoce rozpadną się, a sok, który wydziela, zgęstnieje. W tym przypadku maliny puszczają sporo soku, a jabłka, rozpadając się, zagęszczają całość.

Konsystencję dżemu należy dopasować do własnych preferencji, ja wolę niezbyt gęste, dlatego mój dżem malinowo-jabłkowy nie gotował się długo po tym, gdy owoce zmieniły się w pulpę.
Dżem malinowo-jabłkowy
Słoiczki i pokrywki myjemy, słoiki ustawiamy do góry nogami na kratce z piekarnika, układamy też pokrywki. Kratkę wstawiamy do piekarnika rozgrzanego do 160 stopni.  Gotowe słoiki powinny być gorące, dżem należy podgrzać, by bulgotał. Do słoików wlewamy dżem, wycieramy w razie potrzeby brzeg, zakręcamy gorącą pokrywką i stawiamy na kuchennym blacie wyłożonym gazetą. Słoiczki przykrywamy kocykiem i zostawiamy na około 12 godzin, by całkowicie wystygły.

5 komentarzy

  1. soczyste zdjęcia i soczysty dżem:) NA TAKI PEŁEN SMAKU WYGLĄDA :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Piękny! A jak z przechowywaniem, masz doświadczenie? Nie pleśnieje?

    OdpowiedzUsuń
  3. Opalanko, przyznam, że nigdy żaden dżem mi nie spleśniał, a cukru staram się sypać tylko tyle, co konieczne :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. chlebek orkiszowy z jabłkiem i borówkami z bloga Farine, postaram się wkrótce dodać przepis

      Usuń

Skrobniesz coś? Dziękuję!