Ślimak ze szpinakiem i ricottą

środa, 9 marca 2016

Ślimak ze szpinakiem i ricottą

Jeśli widzisz jakiś przepis i myślisz "zrobię to", a chwilę później dostajesz wiadomość z tym samym przepisem od kogoś bliskiego i dopiskiem "patrz, jakie fajne", to wiadomo, że musisz ten przepis wypróbować i się podzielić. Więc wypróbowałam i przekazuję dalej - ślimak ze szpinakiem i ricottą. Niby nic, ot ciasto francuskie ze szpinakiem, ale sposób jego podania sprawia, że wygląda to niebanalnie. Oryginalny przepis tu.
Ślimak ze szpinakiem i ricottą

Ślimak ze szpinakiem - składniki na 2-3 porcje


1 opakowanie ciasta francuskiego
200 g świeżego szpinaku
175 g ricotty
2 łyżki startego Parmezanu
1 jajko
sól, pieprz, gałka muszkatołowa do smaku
1 białko
2 łyżki mleka
sezam do posypania

Szpinak myjemy, wrzucamy do dużego garnka lub na patelnię i gotujemy około 5 minut, by pozbyć się wody ze szpinaku - powinien skurczyć się, ale wciąż pozostać mocno zielony. Studzimy, w dłoniach  odciskamy pozostałą wodę i przekładamy do malaksera. Dodajemy ricottę, Parmezan, przyprawy i jajko i miksujemy, by powstała jednolita masa. Przekładamy ją do rękawa cukierniczego.
Ślimak ze szpinakiem i ricottą
Ciasto francuskie kroimy wzdłuż na 3 paski (u mnie szerokości 8cm). Na każdy pasek ciasta wyciskamy masę szpinakową - najlepiej nie wyciskać jej na środek ciasta, tylko bliżej brzegu (zachowując margines odstępu), by łatwiej zwinąć ciasto. Zawijamy każdy pasek wzdłuż w rulon tak, by zawinąć masę szpinakową w ciasto, delikatnie zlepiając brzeg, by nie wypłynęła ona z ciasta.

Pierwszy pasek układamy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia i zawijamy w ślimaka. Drugi ślimak zwijamy wokół pierwszego, delikatnie dociskając miejsce łączenia. Tak samo postępujemy z trzecim wałeczkiem ciasta. Koniec ciasta zlepiamy.
Ślimak ze szpinakiem i ricottą
Ślimaka wstawiamy do lodówki na czas rozgrzewania piekarnika.

Piekarnik rozgrzewamy do 190 stopni. Ślimaka smarujemy białkiem wymieszanym z mlekiem i posypujemy sezamem. Pieczemy około 35-40 minut, aż ciasto zezłoci się na wierzchu.

Ślimaka ze szpinakiem podajemy na ciepło lub na zimno.

3 komentarze

  1. ależ smakowicie wygląda ten Twój wypiek!

    OdpowiedzUsuń
  2. Wygląda obłędnie i jakie pyszne składniki.

    OdpowiedzUsuń
  3. Ten rodzaj potrawy w oryginale nazywa się banica. Wtedy nie stosuje się ciasta francuskiego tylko ciasto pita robione samemu. Ja żeby niczego nie sklejać używam włoskiej maszynki do makaronu. Pięknie wałkuje ciasto na waskie placki o dowolnej długości. Dobrze mieć jeszcze jedne ręce do pomocy by odbierały strasznie długą wstęgę wywałkowanego. ciasta

    OdpowiedzUsuń

Skrobniesz coś? Dziękuję!