Domowy ketchup

poniedziałek, 22 września 2014

Domowy ketchup

Kiedy przychodzi czas pomidorowych przetworów, pierwszy na mojej liście do zrobienia ląduje od 2 lat domowy ketchup Patrycji. Jest idealny, przypomina mi trochę jedyny kupny ketchup, jaki zdarza mi się jeść - Krzepkiego Radka. A zdarza mi się jeść kupny ketchup jedynie wtedy, gdy nie mam pod ręką słoiczka z tym domowym skarbem. Ketchup jest inny niż te klasyczne ze sklepu. Ma głębszy smak, dzięki przyprawom jest niebanalny, lekko korzenny. Bardzo polecam!
Domowy ketchup

Domowy ketchup - składniki na około 15 małych słoiczków

5 kg pomidorów na przetwory (u mnie podłużne polne)
1 kg jabłek antonówek
2 szczypty kurkumy
½ kg marchwi
5 czerwonych papryk
½ kg włoszczyzny - mieszanka: 2 pietruszki, por, 1/4 selera
3 ostre papryczki
½ kg cebuli
sól morska
1/2 szklanki octu (u mnie jabłkowy)
1/2 szklanki cukru
1 płaska łyżeczka cynamonu
1 łyżka musztardy
1/4 łyżeczki mielonego imbiru

Jabłka obieramy, kroimy w małe kawałki. Marchewkę, pietruszkę i selera obieramy, kroimy w małe kawałki, cebule obieramy, kroimy w piórka. Papryki myjemy, usuwamy gniazda nasienne i kroimy w cienkie paski. Papryczki pozbawiamy pestek, kroimy na małe kawałki. Z pomidorów usuwamy gniazda nasienne, a następnie kroimy na ćwiartki i na pół w poprzek. Wszystko przekładamy do dużego garnka. Dodać szczyptę kurkumy i dużą szczyptę soli i gotować do miękkości.
Domowy ketchup
Miękkie warzywa chwilę studzimy i przecieramy przecierakiem do drugiego garnka. Wstawiamy na gaz i dodajemy: ocet, cukier, cynamon, musztardę i imbir. Gotujemy na małym ogniu (by przecier lekko bulgotał) do zgęstnienia. Próbujemy, doprawiamy jeszcze solą, ewentualnie cukrem i przyprawami do smaku.
Domowy ketchup
Ketchup przelewamy do wyparzonych słoiczków i odstawiamy do góry dnem na gazetę, całość przykrywamy kocykiem i zostawiamy na całą noc do wystudzenia.

4 komentarze

  1. domowy jest lepszy ale heinz czasami wygrywa :)

    OdpowiedzUsuń
  2. ILovrBake, dla mnie się nie umywa;)

    OdpowiedzUsuń
  3. Czy można użyć świeżego imbiru? i czy na pewno nie pasteryzować?

    OdpowiedzUsuń
  4. Anonimie, ja zawsze myję i piekę w piekarniku przez 10 minut w temp 135 stopni słoiki przed wlaniem w nie czegokolwiek. tak też działam przy ketchupie i nic nigdy mi się nie zepsuło. Imbir może być świeży, ale trochę mniej niż w proszku daj, bo jest dużo bardziej intensywny

    OdpowiedzUsuń

Skrobniesz coś? Dziękuję!