Gryczany chleb bez mąki

czwartek, 16 marca 2017

Gryczany chleb bez mąki

Upieczcie sobie ten gryczany chleb bez mąki, jeśli cierpicie na celiakię i nie możecie jeść glutenu, upiec. Jeśli rezygnacja z gluteny to tylko fanaberia, upieczcie sobie prawdziwy chleb. Bo jak się ostatnio okazało niejedzenie glutenu jest nie tylko już niemodne, ale i niezdrowe. Na szczęście ja jestem prawdziwą pasjonatką glutenu, o czym świadczy mnogość chlebowych przepisów na blogu, więc nie ulegam przedziwnym modom i takie bezglutenowe wypieki, jak chleb bez mąki czy ten gryczany chleb, popełniam przede wszystkim z ciekawości lub na konkretne zamówienie osób z nietolerancją glutenu. 
Ten przepis jest prosty - jedyne, o co musicie się bardziej postarać to kasza gryczana niepalona, ale ta już jest dostępna w większych sklepach oraz nasiona, a w zasadzie łuski babki płesznik - te najlepiej kupić w aptece.
Przepis na chleb z kaszy gryczanej znalazłam tu.
Gryczany chleb bez mąki

Gryczany chleb bez mąki - składniki na foremkę12x9cm

250 g kaszy gryczanej niepalonej
2 łyżki babki płesznik
2 łyżki nasion chia
3 łyżki oleju
2 łyżeczki proszku do pieczenia
1/2 łyżeczki soli

Kaszę wsypujemy do miski i zalewamy taką ilością wody, by sięgała 1 cm ponad poziom kaszy. Moczymy przez 2 godziny. Po tym czasie odcedzamy i dokładnie płuczemy na sicie
Gryczany chleb bez mąki
 Babkę płesznik i nasiona chia zalewamy wodą, mieszamy i odstawiamy na 10 minut.

W malakserze miksujemy na pulpę odcedzoną kaszę, żel z chia i babki płesznik, olej, sól. Przekładamy do miski, dodajemy proszek do pieczenia i mieszamy. Masę przekładamy do foremki - najlepiej silikonowej, wyrównujemy wierzch.
Gryczany chleb bez mąki
Gryczany chleb bez mąki pieczemy w temperaturze 160 stopni przez 60 stopni. Studzimy początkowo w foremce, następnie przekładamy na kratkę.

6 komentarzy

  1. Piękny chleb, ja piekłam tez chleb gryczany na prawie samej kaszy ,ale taki co długo fermentował
    A z tą szkodliwością diety bezglutenowej to jak z każda inna , chodzi o to ,że jeść właśnie też kasze gryczana , jaglana , amarantus itp , warzywa , owoce , strączkowe, orzechy itp , a nie jakieś gotowce bezglutenowe pełne prostych węglowodanów, cukru. Moda nie moda, niestety jest prawda ,że gorzej trawimy gluten niż było to kiedyś min.że dzisiejsza pszenica jest pod tym względem kiepska , za bardzo ją zmutowano, nadzieja w modzie na kiszonki , bo jest taka teza ,że chleb zakwasowy i chleb na drożdżach to jak niebo i ziemia , tu w tym na zakwasie gluten nie jest takim złem jak w drożdżowym. Nie wiem jaka jest prawda ,ale najlepiej jest różnorodnie . Nasi dziadkowie nie jedli tyle cukru ,ani maki pszennej i tyle glutenu , bo codziennością był chleb żytni(glutenowy ale z innym glutenem) i praktycznie jakaś kasza była, raz glutenowa raz bez ,ale biała pszenna maka nie była na trzy posiłki codziennie . niektórzy choć nie maja celiakii źle trawią gluten i dla nich bez glutenu jest lepiej , byle jeść to co trzeba , co odżywcze , Nie dieta bez glutenu nie jest szkodliwa , a jej komponowanie Jedząc gluten( i dobrze go trawiąc) można mieć niedobory

    OdpowiedzUsuń
  2. Hm, i da się kroić? Ostatnio nieco podobny robiłam, ale wyszedł jak pasztet i się rozwalał...

    OdpowiedzUsuń
  3. Ja zrobiłam przedwczoraj ale w przepisie było żeby to moczyć dwa dni i teraz ten chleb po prostu śmierdzi... nie smakuje mi :/ Czy to dlatego, że tyle moczyłam kaszę?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W przepisie jest informacja o moczeniu kaszy przez 2 godziny.

      Usuń
  4. Zrobiłam zakwas i upiekłam chlebek z mąki żytniej i gryczanej z siemieniem lnianym i odrobiną kurkumy. Smakowity, jeszcze ciepły ale już kromeczkę z masełkiem spróbowałam.

    OdpowiedzUsuń

Skrobniesz coś? Dziękuję!