października 2015

piątek, 30 października 2015

Pełnowartościowe śniadanie i konkurs

Jakie jest śniadanie idealne? Pełnowartościowe, czyli takie, które dostarcza niezbędnych substancji naszemu organizmowi i syci na długo. Śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu całego dnia i paliwo, które ma dać nam energię. 30% naszego dziennego zapotrzebowania w kalorie stanowić powinno właśnie śniadanie, bo to, jak rozpoczniemy dzień, ma wpływ na cały jego przebieg.
Większość z nas na pierwszy posiłek ja kanapki. Jak zatem przygotować pełnowartościowe śniadanie? Energię na długo dadzą nam węglowodany złożone, które trawione przez układ pokarmowy powoli, będą źródłem energii na stałym, długotrwałym poziomie. To właśnie produkty pełnoziarniste stanowią podstawę piramidy żywieniowej - są składnikami, których powinno być najwięcej w naszej diecie.

Chleb z mąki razowej to także źródło błonnika, a dzięki niemu przez długi czas odczuwamy uczucie sytości i przez dłuższy czas nie chce nam się jeść. 4 kromki pełnoziarnistego pieczywa pokrywają w 70% nasze dzienne zapotrzebowanie na błonnik.

I to właśnie pełnoziarniste pieczywo - przygotowane z nieoczyszczonych mąk, zawiera dużo tych drogocennych składników, które powinny pojawić się w naszym śniadaniowym jadłospisie na przykład pod postacią żytniego czy pszennego razowego chleba.
Pełnoziarnisty chleb to także białko, a białka zbóż zawierają kwas glutaminowy - aminokwas odgrywający ważną rolę w pracy mózgu.
Pieczywo przygotowane z mąk ciemnych, z pełnego ziarna bogate jest też w składniki mineralne - żelazo, magnez, cynk, mangan.

Zastrzyk energii od rana oraz utrzymanie odpowiedniego poziomy glukozy we krwi zapewni nam chleb z pełnego ziarna. Takie też pieczywo oferuje Lidl. W sieci tych sklepów znajdziemy pieczywo "Chrupiące z Pieca" przygotowane według nowych receptur - bez konserwantów. Co więcej, oferta chlebów rozszerzyła się o dwie nowe propozycje - pieczywo żytnie przygotowane w 100% z mąki żytniej i chleb Pełne ziarno na zakwasie. Poranna dawka energii oraz utrzymanie odpowiedniego poziomu glukozy we krwi z wartościowych produktów pomoże nam dobrze zacząć dzień i przeżyć go na wysokich obrotach.
Pełnowartościowe śniadanie to jednak nie tylko baza - czyli chleb, ale odpowiednie do niego dodatki. Różnorodne składniki, które składają się na smaczne, kolorowe i oczywiście zbilansowane kanapki to sposób, by dobrze rozpocząć dzień.

I właśnie Wasz patent na kanapki jest tematem konkursu. Zdradźcie mi, z jakimi dodatkami najlepiej mogą smakować chleby Chrupiące z Pieca bez konserwantów Lidl. Nie musi być to pomysł na śniadanie, w końcu kanapki je się także na kolację czy drugie śniadanie.

Macie czas od dziś do 3 listopada na zamieszczenie w komentarzu pod tym postem swojej propozycji.
Szczegóły konkursu znajdziecie w regulaminie.

Spośród osób, biorących udział w konkursie, nagrodzę 3 osoby, których pomysły spodobają mi się najbardziej i będą to propozycje zdrowego posiłku.

Nagrodami będą zestawy produktów spożywczych wraz z gustownym chlebakiem na pełnoziarniste pieczywo.

Powodzenia!


Bardzo dziękuję wszystkim Wam za wzięcie udziału w zabawie. Dzięki Wam sama znalazłam kilka ciekawych patentów śniadaniowych do wypróbowania! Postanowiłam nagrodzić osoby, których propozycje najbardziej rozpaliły moje zmysły i do których to osób sama chętnie wprosiłabym się na śniadanie:) Oczywiście z pieczywem Chrupiące z Pieca przyniesionym ze sobą!

3 szczęśliwców, do których trafiają zestawy nagród:
Iwona Chmiel za kanapki z kasztanową pastą
Agata za pastę jarmużową z awokado 
Julianna Bednarczuk

Ponieważ jedna z nagrodzonych osób nie wysłała mi w określonym przez regulamin czas swoich danych, musiałam wybrać inną osobę, która otrzyma nagrodę.

Drogie Panie, gratuluję! Proszę o maila na kornikwkuchni@gmail.com z Waszymi danymi, adresami i telefonami dla kuriera, który dostarczy paczki. 
Wszystkim pozostałym dziękuję za smaczne propozycje i za udział w konkursie.




środa, 28 października 2015

Owsiane ciastka bez cukru

Kolejny z przepisów na zamówienie mojej mamy na coś zdrowego do chrupania - owsiane ciastka bez cukru. Tak jak w przypadku tych dyniowych ciastek, dodatki można wymieniać według upodobań, choć dla mnie to właśnie żurawina najlepiej komponuje się jako składnik tych ciastek. A że pestki słonecznika uwielbiam (szczególnie uprażone), dlatego też wsypałam je do środka. Owsiane ciastka są wegańskie, nie zawierają cukru, mam nadzieję, że znajdą wielu amatorów!
Owsiane ciastka bez cukru

Owsiane ciastka - składniki na 10 ciastek


100 g płatków owsianych górskich
55 g oleju kokosowego
3 łyżki miodu
3 łyżki mąki orkiszowej razowej (lub innej razowej)
40 g pestek słonecznika
1 łyżeczka cynamonu
40 g suszonej żurawiny

Wszystkie składniki ciastek umieszczamy w misie miksera i chwilę wyrabiamy, by połączyły się one w jedną masę - najlepiej wyrobić całość płaskim mieszadłem. Ciasto powinno być na tyle lepkie, by dało się z niego uformować kulkę - jeśli jest zbyt lepkie, dodajmy trochę mąki.

Z ciasta formujemy kulki wielkości orzecha włoskiego i spłaszczamy je w dłoniach. Im bardziej ciastka spłaszczymy, tym będą cieńsze, ale też bardziej delikatne i mogą łatwiej się kruszyć.

Układamy ciastka na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia lub matą silikonową.
Owsiane ciastka bez cukru
Owsiane ciastka pieczemy 15 minut w temperaturze 175 stopni. Gotowe studzimy na blaszce, dopiero kiedy wystygną przekładamy je, ponieważ są bardzo delikatne i po pieczeniu twardnieją.

poniedziałek, 26 października 2015

Prosta szarlotka

Prosta szarlotka - bez prażenia jabłek, kruszonek i innych bajerów. Domowa i prosta, pachnąca cynamonem, najlepsza jeszcze ciepłą z gałką lodów. Robiłam ja dwukrotnie, za każdym razem słysząc zgodne westchnienia rozkoszy jedzących ją osób. Jest naprawdę pyszna, maślane ciasto, kwaskowate jabłka, które podczas pieczenia zamieniają się w mus i gruba kratka na wierzchu. Jeśli szukacie przepisu na to jesienne ciasto, ta prosta szarlotka z pewnością i Was oczaruje. Przepis Liski
Prosta szarlotka z antonówek

Prosta szarlotka - składniki na tortownicę o średnicy 21 cm


Składniki na ciasto:
200 g zimnego masła
380 g mąki pszennej
2 żółtka
1 łyżeczka proszku do pieczenia
50 g cukru pudru
1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
szczypta soli

Składniki na nadzienie:
700 g jabłek - antonówek lub szarej renety
2 łyżki soku z cytryny
1 łyżeczka cynamonu
1/2 łyżeczki mielonego kardamonu
80 g ciasteczek (amaretti, herbatników lub owsianych)
120 g cukru

Dodatkowo:
1 łyżka mleka

Masło siekamy w kostkę. Dodajemy mąkę z proszkiem do pieczenia i powoli zaczynamy łączyć składniki (można ręcznie lub mikserem z płaskim mieszadłem). Dodajemy cukier, sól, ekstrakt oraz żółtka. Krótko wyrabiamy jednolite ciasto.
Prosta szarlotka
Ciasto dzielimy na 2 części w proporcji 1/2. Mniejszą cześć ciasta zawijamy w folię spożywczą i chłodzimy w lodówce, większą częścią wylepiamy spód i boki tortownicy (spód foremki wcześniej wykładamy papierem do pieczenia). Ciasto dziurkujemy widelcem i wstawiamy do piekarnika rozgrzanego do 200 stopni. Pieczemy 10 minut, wyjmujemy z piekarnika.

Kiedy ciasto się piecze, jabłka obieramy, usuwamy gniazda nasienne i kroimy jabłka w cienkie plasterki. Przekładamy je do miski i mieszamy razem z sokiem z cytryny, cynamonem, kardamonem pokruszonymi ciasteczkami (im drobniej, tym lepiej) i cukrem.
Prosta szarlotka domowa
Jabłka przekładamy ma podpieczony spód, dociskamy i wyrównujemy powierzchnię.

Pozostałe ciasto wałkujemy na placek i kroimy je na paski grubości palca wskazującego. Układamy paseczki ciasta w centymetrowych odstępach najpierw w poziomie, a potem w pionie, następnie zapełniając puste miejsca paseczkami ułożonymi poziomo, tworząc kratkę. Wierzch smarujemy mlekiem, wstawiamy do piekarnika i pieczemy 50-60 minut.

Prosta szarlotka najlepiej smakuje po wystudzeniu z gałką lodów.

piątek, 23 października 2015

Torcik brownie z gruszkami w winie i winną galaretką

Choć z pozoru ten torcik brownie z gruszkami w winie i winną galaretką wydaje się być skomplikowanym ciastem, to tylko pozory. Mamy tu ciasto, które wychodzi każdemu - brownie, ugotowanie w winie gruszki i galaretka z grzanego wina z owocami. Całość przyozdabia beza włoska, którą zalewa się gorącym płynem, dzięki czemu przypomina znane wielu osobom z dzieciństwa - ciepłe lody. Warto go zrobić, bo prezentuje się bardzo elegancko i niebanalnie, a efekt wart jest pracy.
Torcik brownie z gruszkami

Torcik brownie z gruszkami - składniki na tortownicę o średnicy 21cm


Składniki na brownie:
200 g czekolady gorzkiej
120 g masła
110 g mąki
4 jajka
100 g cukru

Składniki na gruszki:
4 twarde gruszki
750 ml półsłodkiego wina
95 g cukru
obrany kawałek imbir wielkości kciuka
3 gwiazdki anyżu
5 goździków
10 cm laska kory cynamonu
1 łyżeczka startej gałki muszkatołowej
5 ziaren kardamonu
1 łyżeczka ziaren czerwonego pieprzu

Składniki na galaretkę:
4 gruszki
1 1/2 łyżeczki agaru

Składniki na bezę włoską
3 białka
3/4 szklanki cukru Demerara
1/4 łyżeczki cream of tartar (opcjonalnie)
1/2 szklanki mocnej herbaty earl grey (u mnie zaparzona z 3 torebek), wystudzonej

Dodatkowo:
garść migdałów

Zaczynamy od upieczenia brownie - czekoladę i masło rozpuszczamy w kąpieli wodnej, odstawiamy do wystudzenia.  Kiedy czekolada się topi, ubijamy jajka z cukrem, wlewamy czekoladę. Cały czas ubijając, wsypujemy mąkę i mączymy składniki na jednolite ciasto. Brownie wlewamy do wyłożonej papierem do pieczenia i wysmarowanej (brzegi) tortownicy o średnicy 21cm. Pieczemy prze 20-25 minut w temperaturze 180 stopni - patyczek wbity w środek ciasta powinien być trochę obklejony ciastem. Studzimy, wyjmujemy z foremki i kroimy na 2 blaty.

Kiedy ciasto się piecze, przygotowujemy gruszki w winie - 4 gruszki obieramy ze skórki - jedną zostawiamy w całości, pozostałe dzielimy na ćwiartki, wykrawając gniazda nasienne i ogonki.
Torcik brownie z gruszkami
Do garnka wlewamy wino, dodajemy cukier i przyprawy. Gotujemy wino, mieszając, aż cukier się rozpuści, wkładamy gruszki i gotujemy na średnim ogniu, aż ćwiartki gruszek zmiękną na tyle, że wbity w owoc widelec lekko w niego wejdzie. Uważajmy jednak, by nie gotować gruszek zbyt długo, bo mogą się rozpaść. Gruszki delikatnie przekładamy na sitko i odsączamy.

Przygotowujemy galaretkę - wino, w którym gotowały się gruszki, przelewamy przez sito, by pozbyć się przypraw i wlewamy na dużą patelnię/wok. 4 gruszki obieramy ze skórki, usuwamy gniazda nasienne i ogonki i kroimy w plastry. Dodajemy do wina i gotujemy na średnim ogniu około 15-20 minut, aż owoce zmiękną, a część płynu odparuje.

Kilka łyżek wina przelewamy do kubka, dodajemy agar, mieszamy. Dodajemy masę na patelnie z winem i gotujemy jeszcze około 5 minut. Odstawiamy do wystudzenia, pilnując, by galaretka za bardzo nie stężała.

Jeden blat ciasta układamy na paterze. Nakładamy na niego obręcz cukierniczą, by ściśle okalała ciasto. Na blat brownie wlewamy galaretkę i wstawiamy ciasto do lodówki, by galaretka stężała.
Torcik brownie z gruszkami
W międzyczasie przygotowujemy bezę włoską - białka ubijamy na sztywną pianę.
Jednocześnie cukier, cream of tartar i połowę herbaty gotujemy, aż płyn osiągnie temperaturę 117 stopni. Wtedy wlewamy go cienką strużką do ubitych białek, zwiększamy obroty miksera i miksujemy 7 minut, by misa miksera była ciepła, ale nie bardzo gorąca, a białka lśniące. Wlewamy resztę herbaty, ubijamy jeszcze 2 minuty.

Na stężałą galaretkę wyjmujemy 1/3 bezy, rozsmarowujemy równo i przykładamy blatem ciasta. Obręcz cukierniczą opalamy dookoła palnikiem w miejscu, gdzie jest warstwa galaretki (tak będzie łatwiej zdjąć obręcz) i zdejmujemy ją. Resztą bezy smarujemy wierzch i boki ciasta. Opalamy bezę palnikiem.

Na wierzchu ciasta, na jego środku, ustawiamy ugotowaną w winie całą gruszkę (w razie potrzeby ścinamy jej dół, by stała równo). Dookoła układamy ćwiartki gruszek (jeśli będą zbyt duże, utnijmy je u węższej części).

Migdały siekamy na mniejsze kawałki i złocimy na suchej patelni. Posypujemy nimi gruszki.

Torcik brownie z gruszkami chłodzimy w lodówce lub podajemy od razu.

środa, 21 października 2015

Dyniowe ciastka owsiane bez mąki

Kolejny słodki smakołyk z puree dyniowym to zdrowe dyniowe ciastka owsiane bez mąki. Płatki owsiane i puree z dyni pozwalają wykluczyć mąkę, bo idealnie sklejają wszystkie pozostałe składniki, a te możemy dostosować do swoich preferencji. U mnie były to rodzynki, domowe suszone wiśnie i kandyzowany imbir. I właśnie imbir, który ma dość mocny, intensywny smak, tu - pokrojony w drobną kostkę nie narzuca tak bardzo swojego smaku na całe ciasto, ale pojawia się co kilka gryzów, nadając całości ciekawego smaku, szczególnie w połączeniu z wiśniami.
ciastka dyniowe, ciastka z rodzynkami, ciastka dyniowe z rodzynkami, ciastka dyniowe z imbirem

Dyniowe ciastka owsiane - składniki na 15 ciastek


2 szklanki płatków owsianych górskich
1/2 szklanki puree dyniowego
25 g miękkiego masła
2 jajka
2 łyżki miodu
1 łyżeczka cynamonu
35 g siemienia lnianego
50 g rodzynek
50 g wiśni suszonych
10 g kandyzowanego imbiru

Masło miksujemy z miodem do połączenia składników.

Dodajemy puree z dyni oraz cynamon i łączymy.

Imbir siekamy w drobną kostkę, mieszamy z rodzynkami, wiśniami, płatkami i siemieniem, wsypujemy te składniki do misy z puree.
dyniowe ciastka owsiane, dyniowe ciastka bez mąki, ciastka z dyni bez mąki, owsiane ciastka dyniowe, ciastka z puree dyniowym
Miksujemy do połączenia składników, następnie w dłoniach formujemy kulki wielkości piłeczki golfowej, delikatnie spłaszczmy je w dłoniach, tak, by się nie rozpadły, i układamy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia.
ciastka owsiane bez mąki, ciastka owsiane bez cukru, dyniowe ciastka owsiane bez cukru, ciastka owsiane bez cukru
Dyniowe ciastka pieczemy 20-25 minut w temperaturze 175 stopni. Studzimy na blaszce, dopiero kiedy wystygną i staną się bardziej zwarte, przekładamy na kratkę do całkowitego wystudzenia.

poniedziałek, 19 października 2015

Naleśniki z karmelizowanymi gruszkami

Naleśniki z karmelizowanymi gruszkami to prosty sposób, by przełamać nudę na talerzu, bo przecież wiele rodzin jada co jakiś czas naleśniki z dżemem i białym serem. Zrobienie mojej wersji nie zabiera dużo więcej czasu niż przygotowanie takich klasycznych - właściwie tyle samo, bo nadzienie i karmelizowane owoce przygotować można w trakcie smażenia naleśników. A smak to kwintesencja jesieni - gruszki z słodkim, maślanym sosie pachnącym cynamonem razem z delikatnym nadzieniem. Ja smak serka w nadzieniu wzbogaciłam o kanelladę - mocno cynamonowy syrop, który podarowany mi został podczas mojego tegorocznego krótkiego pobytu na wyspie Kos. Syrop świetnie pasuje do kawy, herbaty, ale właśnie by podkręcić smak nadzienia, bitej śmietany czy innych deserów.
Naleśniki z karmelizowanymi gruszkami

Naleśniki z karmelizowanymi gruszkami - składniki na 12 naleśników


Składniki na ciasto:
150 g mąki
4 jajka
300 ml mleka
125 g śmietany 12%
2 łyżki cukru
1 łyżka oleju

Składniki na karmelizowane gruszki:
5 gruszek
2 łyżki masła
4 łyżki cukru (najlepiej Demerara)
1 czubata łyżeczka cynamonu

Składniki na serek cynamonowy:
500 g mascarpone
125 g serka homogenizowanego
4 łyżki cukru pudru
1 łyżka cynamonu
2 łyżki kanellady (grecki syrop cynamonowy) lub dodatkowa łyżka cynamonu w proszku
sok z 1/2 cytryny

Zaczynamy od przygotowania naleśników - jajka, olej, mleko i śmietanę, krótko ubijamy, dodajemy do mąki wymieszanej z cukrem. Ubijamy do połączenia składników i odstawiamy na 30 minut. Następnie smażymy naleśniki na suchej patelni.
Naleśniki z karmelizowanymi gruszkami z serkiem mascarpone
W międzyczasie przygotowujemy serek cynamonowy - mascarpone ubijamy z serkiem homogenizowanym i cukrem, dodajemy cynamon i kanelladę (to syrop cynamonowy, który można dostać na wyspie Kos, może być to inny syrop cynamonowy lub ekstrakt cynamonowy) oraz sok z cytryny. Mieszamy do połączenia składników.

Gruszki obieramy, usuwamy gniazda nasienne i kroimy na nieduże kawałki.
Naleśniki z karmelizowanymi gruszkami z cynamonem
Na patelni rozgrzewamy masło, kiedy się rozpuści dodajemy cukier i gotujemy, aż się skarmelizuje. Wrzucamy gruszki i smażymy, aż będą miękkie - około 5-7 minut, co jakiś czas polewając je karmelem. Kiedy gruszki będą miękkie wsypujemy cynamon i mieszamy.
Naleśniki z karmelizowanymi gruszkami z serem i cynamonem
Ciepłe naleśniki smarujemy serkiem, składamy w trójkąty, układamy na talerzach i polewamy naleśniki karmelizowanymi gruszkami. Podajemy od razu.

piątek, 16 października 2015

Chleb orkiszowo-żytni na zakwasie

Ten chleb orkiszowo-żytni z pestkami to jeden z lepszych chlebów, jakie ostatnio upiekłam. A to dlatego, że jest w nim dużo pestek, ziaren i innych dobroci, które tak bardzo w chlebach lubię. Chleb jest banalnie prosty, wystarczy wymieszać składniki, zostawić ciasto do wyrośnięcia, zapomnieć o nim na noc i rano cieszyć się pysznym bochenkiem. Rozplanujcie dobrze czas pieczenia, bo chleb zajmuje trochę czasu, ale zdecydowanie warto go przygotować. Przepis wypatrzony tu.
To moja propozycja w tegorocznym Światowym Dniu Chleba.
Chleb orkiszowo-żytni na zakwasie

Chleb orkiszowo-żytni na zakwasie - składniki na 1 bochenek


180 g aktywnego zakwasu żytniego
250 ml wody
100 ml jogurtu naturalnego
1 łyżka melasy
230 g mąki orkiszowej pełnoziarnistej
80 g mąki żytniej razowej
1 łyżka soli
200  pestek słonecznika
100 g pestek dyni
50 g sezamu
25 g siemienia lnianego
25 g maku

Mąki wsypujemy do miski. Zakwas mieszamy z wodą, jogurtem i melasą i dodajemy do mąk. Mieszamy do połączenia składników i odstawiamy na 30 minut.
Chleb orkiszowo-żytni na zakwasie
Dodajemy resztę składników -  nasiona, pestki i sól i wyrabiamy jednolite ciasto. Przykrywamy je ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce na 3 godziny, składając ciasto na pół co godzinę.

Po tym czasie ciasto przekładamy do wysmarowanej olejem i wysypanej mąką foremki (u mnie o wymiarach 22x13cm),  przykrywamy folią i wstawiamy na minimum 8 godzin do lodówki.
Chleb orkiszowo-żytni na zakwasie
Chleb orkiszowo-żytni wyjmujemy z lodówki i rozgrzewamy piekarnik do 200 stopni. Wierzch chleba smarujemy odrobiną wody i wstawiamy do piekarnika. Pieczemy 45-50 minut. Chleb będzie gotowy, kiedy postukany od spodu wyda pusty dźwięk. Po upieczeniu studzimy w foremce, a potem wyjmujemy i wystudzamy całkowicie na kratce.

środa, 14 października 2015

Ciasto dyniowe z czekoladą i kajmakiem

W zeszłym roku piekłam dyniową babkę marmurkową, a w tym roku przyszła pora na ciasto dyniowe z czekoladą. Upiekłam je 3 w ciągu ostatnich tygodni, tu rozdałam, tam zaniosłam i  za każdym razem okazuje się, że podbija serca i żołądki wszystkich, których częstuję. Ciasto ma świetny kolor i czekoladowe piegi i słodki, lepki kajmak na wierzchu. Ciasto trzyma świeżość dzięki puree z dyni, choć w sumie znika w takim tempie, że ciężko się o tym przekonać (choć zjedzone 24 godziny po upieczeniu smakuje jak gdyby dopiero co wyjąć je z piekarnika). Zajadajcie!
ciasto dyniowe, ciasto dyniowe z czekoladą, ciasto dyniowe z kajmakiem

Ciasto dyniowe - składniki


2 szklanki mąki pszennej
80 g cukru
4 jajka
1 łyżeczka przyprawy do dań z dyni lub cynamonu
250 g puree dyniowego
80 ml oleju rzepakowego
1 1/2 łyżeczki sody oczyszczonej
100 g gorzkiej czekolady

Dodatkowo:
110 g cukru
250 ml śmietanki kremówki

Jajka i puree dyniowe miksujemy do połączenia składników. Wsypujemy cukier i obijamy.

Mąkę przesiewamy wraz z sodą oczyszczoną i przyprawą do dań z dyni.
Czekoladę siekamy w kostkę i łączymy z mąką, obtaczamy kawałki czekolady, by nie opadły w cieście na dno.
ciasto z dyni, ciasto z dyni z czekoladą, ciasto z dyni z kajmakiem
Na zmianę wsypujemy do ciasta mąkę i wlewamy olej. Miksujemy tylko do połączenia składników.

Ciasto wlewamy do foremki do babki wysmarowanej masłem i obsypanej w środku mąką.

Ciasto pieczemy 45-55 minut - do suchego patyczka, w temperaturze 175 stopni (góra-dół). Studzimy najpierw w foremce, a kiedy ciasto przestygnie delikatnie odwracamy formę i całkowicie studzimy ciasto na kratce.
ciasto z dynią, ciasto z dynia i czekoladą, babka dyniowa
Kiedy ciasto wystygnie, przygotowujemy kajmak - na patelnię lub do garnka wsypujemy cukier i zalewamy taką ilością wody, by przykryła ona cukier. Gotujemy do momentu, aż cukier się rozpuści i nabierze bursztynowego koloru (uważamy, by nie spalić). Zdejmujemy garnek z gazu, wlewamy kremówkę i mieszamy rózgą, by powstała jednorodna mieszanina. Gotujemy, mieszając, tak długo, aż masa osiągnie odpowiednią konsystencję - będzie wolno spływać z łyżki. Kajmak studzimy, a następnie polewamy nim ciasto dyniowe z czekoladą.

poniedziałek, 12 października 2015

Dyniowe ciastka owsiane z żurawiną

Mama poprosiła mnie o upieczenie ciastek owsianych do pochrupania. Ponieważ lubię dogadzać wszystkim, którzy proszą mnie o coś dobrego do jedzenia, przygotowałam jej kilka rodzajów ciastek, niech chrupie na zdrowie. Pierwszą moją propozycją są dyniowe ciastka owsiane z żurawiną. Przyjemnie pomarańczowe od dyniowego puree, niezbyt słodkie, z delikatną nutą kokosa. Mama jeszcze nie próbowała, ale jestem pewna, że jej posmakują.
ciastka owsiane, ciastka owsiane z żurawiną

Ciastka owsiane z żurawiną - składniki na 13 ciastek


115 g puree z dyni
1 jajko
1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
45 g cukru Demerara
1 łyżeczka przyprawy do dań z dyni lub cynamonu
85 g mąki pszennej razowej (lub innej razowej)
145 g płatków owsianych górskich
1 łyżeczka sody czyszczonej
70 g suszonej żurawiny
40 g wiórków kokosowych

Puree z dyni ubijamy z jajkiem do połączenia składników. Wsypujemy cukier i ubijamy chwilę, wlewamy ekstrakt.
ciastka owsiane z dynia, dyniowe ciastka owsiane
Suche składniki - mąkę, płatki owsiane i sodę oraz przyprawę do dań z dyni mieszamy. Wsypujemy do misy  i miksujemy tylko do połączenia składników. a koniec wsypujemy dodatki - żurawinę i wiórki kokosowe, mieszamy szpatułką.

W dłoniach formujemy kulki wielkości orzecha włoskiego i delikatnie spłaszczamy je w dłoniach. Ciastka układamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia.
Pieczemy w temperaturze 175 stopni przez 15 minut.
owsiane ciastka z żurawiną, ciastka owsiane z puree dyniowym
Po upieczeniu zostawiamy dyniowe ciastka owsiane z żurawiną na blaszce do wystudzenia, dopiero potem zdejmujemy je i przekładamy do szczelnego pudełka.

piątek, 9 października 2015

Zupa dyniowa ze śliwkami

Pieczone śliwki ostatnimi czasy goszczą w mojej kuchni w różnych daniach, postanowiłam dodać je także do zupy. Zupa dyniowa ze śliwkami, bo o niej mowa, to gęsty, rozgrzewający krem, gdzie słodycz dyni została przełamana właśnie śliwkami i korzennym cynamonem. Najlepsze do zupy będzie dynia hokkaido, której  nawet nie trzeba obierać ze skórki, dodatkowo nada też zupie piękny słoneczny pomarańczowy kolor.
zupa z dyni, zupa dyniowa, dynia zupa

Zupa dyniowa - składniki na 3 porcje


750 g dyni (waga po obraniu i oczyszczeniu)
500 g śliwek węgierek
700 ml bulionu warzywnego
1 cebula
1 ząbek czosnku
1 łyżka oliwy
1 łyżeczka cynamonu
sok z 1 pomarańczy
sól i pieprz do smaku

Śliwki myjemy, pestkujemy i układamy skórką na blaszce. Pieczemy do miękkości - około 20 minut w temperaturze 180 stopni. 

Obraną i oczyszczoną dynię kroimy w kostkę, czosnek drobno siekamy, cebulę kroimy w kostkę.
zupa z dyni ze śliwkami, zupa dyniowa z węgierkami
W dużym garnku rozgrzewamy oliwę i szklimy cebulę. Dodajemy czosnek i smażymy jeszcze minutę. Wrzucamy pokrojoną dynię, chwilę przesmażamy i zalewamy bulionem. Gotujemy, aż dynia rozpadnie się. 
zupa dyniowa hokkaido, zupa z dyni i śliwek
Dodajemy śliwki i miksujemy całość na gładką zupę krem. Zupę można przetrzeć przez sito, by pozbyć się skórek.

Zupę doprawiamy sola, pieprzem, cynamonem i sokiem z pomarańczy.
Podajemy z prażonymi pestkami dyni.

środa, 7 października 2015

Pieczone płatki owsiane z jeżynami

Jeśli znudziły Wam się owsianki, polecam dzisiejszy przepis na pieczone płatki owsiane z jeżynami. To alternatywa i smaczny pomysł na śniadanie na ciepło, szczególnie teraz, kiedy poranki są zdecydowanie najmniej przyjemną częścią dnia. Śniadanie robi się w mig - kiedy my się szykujemy, danie się piecze, a potem ciepłe zajadamy.
Wszystkie składniki możemy dostosować do naszych preferencji - jeżyny zamienić na jabłka, banany czy miks ulubionych składników, wybrać ulubione mleko i pokombinować z pestkami i orzechami. Dzięki temu za każdym razem otrzymujemy inne danie, a pieczone płatki owsiane z jeżynami jako śniadanie będzie wciąż zaskakiwać. Przepis książki "Zielono i zdrowo".
Pieczone płatki owsiane z jeżynami

Pieczone płatki owsiane - składniki na 2 porcje


200 g jeżyn (lub innych ulubionych owoców jagodowych)
80 g płatków owsianych
1 łyżeczka startego świeżego imbiru
szczypta soli
1 jajko
250 ml mleka (może być też roślinne, u mnie kokosowe)
1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
30 g miodu
1 łyżeczka oleju kokosowego (lub masła)
40 g pestek dyni
40 g orzechów laskowych

Dwa naczynka żaroodporne smarujemy tłuszczem. Na dno każdego wsypujemy owoce.
Pieczone płatki owsiane z jeżynami
Płatki owsiane, sól i imbir mieszamy i posypujemy mieszanką owoce.

Jajko ubijamy z mlekiem i ekstraktem, wlewamy płyn do naczyń, starając się równomiernie pokryć płatki.
Pieczone płatki owsiane z jeżynami
Na wierzch wysypujemy wymieszane pestki dyni z orzechami, miodem i olejem kokosowym.

Płatki owsiane pieczemy w temperaturze 180 stopni przez 20-30 minut - wierzch powinien się zezłocić, a płatki ściąć.

poniedziałek, 5 października 2015

Torcik dyniowy z kremem kawowym

Dynia, kawa, śliwki cynamon...Okazało się, że to świetny pomysł połączyć te wszystkie smaki i tak powstał torcik dyniowy z kremem kawowym ze śliwkowym musem. Ciasto nie jest tak delikatne jak biszkopt, jest cięższe, przyjemnie wilgotne i pachnie cynamonem. Placki przełożyłam musem z pieczonych śliwek węgierek, dzięki czemu nabrały głębszego, bardziej intensywnego smaku i kremem kawowym. Nie tylko dobrze smakuje, ale i apetycznie wygląda, warto spróbować.
Torcik dyniowy z kremem kawowym

Torcik dyniowy - składniki na tortownicę o wymiarach 21 cm


Składniki na ciasto:
4 jajka
1 szklanka oleju rzepakowego
2 szklanki dyni startej na dużych oczkach tarki
5 łyżek cukru
1 3/4 szklanki mąki pszennej jasnej
3/4 szklanki mąki ryżowej (lub innej, może być pszenna razowa, orkiszowa, owsiana)
1 łyżeczka sody oczyszczonej
1 łyżeczka cynamonu
1/2 szklanki mleka

Składniki na mus śliwkowy:
500 g śliwek węgierek
duża szczypta cukru Demerara

Składniki na krem kawowy:
250 ml śmietanki kremówki
250 g mascarpone
1/2 szklanki cukru pudru
5 łyżek mocnej czarnej kawy (espresso)

Dodatkowo:
1/2 szklanki ulubionej herbaty

Białka ubijamy na sztywno, dodajemy żółtka i ubijamy do połączenia składników, dosypujemy cukier. Zmniejszamy moc miksera i cały czasu ubijając dodajemy dynię. Następnie wsypujemy naprzemiennie przesiane suche składniki - mąki, sodę i cynamon oraz wymieszane mleko z olejem. Ciasto będzie dość gęste.
Torcik dyniowy z kremem kawowym
Przelewamy je do wyłożonej papierem do pieczenia tortownicy i pieczemy 45-50 minut w temperaturze 175 stopni do suchego patyczka. Po upieczeniu studzimy.

Śliwki myjemy, kroimy na pół, usuwamy pestki i układamy skórką do dołu na blaszce. Posypujemy cukrem i zapiekamy aż miękną, około 20-30 minut w temperaturze 180 stopni.
Torcik dyniowy z kremem kawowym
Śliwki studzimy, a następnie miksujemy w malakserze na jednolity mus. Możemy potem przetrzeć je przez sito, by pozbyć się skórek, ale nie jest to konieczne.

Dobrze schłodzoną kremówkę ubijamy na sztywno, dodając cukier pod koniec ubijania. Zmniejszamy obroty miksera, dodajemy mascarpone oraz kawę, miksujemy do połączenia składników.
Torcik dyniowy z kremem kawowym
Ciasto kroimy na 3 blaty. Dolny blat układamy na talerzu i nasączamy delikatnie herbatą. Rozsmarowujemy połowę porcji musu śliwkowego, na niego wykładamy 1/3 kremu i równomiernie rozsmarowujemy. Przekładamy kolejnym krążkiem ciasta, nasączamy, przekładamy musem śliwkowym i kremem. Ostatni krążek ciasta układamy na wierchu i delikatnie nasączamy. Resztę kremu rozsmarowujemy na wierzchu i bokach ciasta.

Ciasto schładzamy przez kilka godzin w lodówce. Przed podaniem posypujemy cynamonem.

czwartek, 1 października 2015

Sałatka z czarną soczewicą i serem halloumi

Prosta sałatka z czarną soczewicą i serem halloumi, którą przywitałam jesień. Szczerze powiem, że dopadło mnie ostatnio jesienne przesilenie i nie mogę znaleźć sobie miejsca, a w kuchni pozwalam sobie na lenistwo i eksperymenty. Sięgam też po zwykłe, proste dania, comfort food - dobre jedzenie, które pomaga na chandrę. Taka jest też ta sałatka, która kolorystyka i połączeniem składników ma być łagodnym przejściem z lata do jesieni.
Sałatka z czarną soczewicą i serem halloumi

Sałatka z czarną soczewicą - składniki na 2 porcje

90 g czarnej soczewicy
150 g pomidorków daktylowych
1 żółta papryka
1 ogórek wężowy
225 g sera halloumi
4 łyżki oliwy
łyżeczka miodu
2 łyżki soku z cytryny
sól i pieprz do smaku

Soczewicę płuczemy na sicie i wsypujemy do garnka z wrzącą wodą. gotujemy 20-30 minut, aż soczewica będzie miękka, ale nie rozpadająca się. Pod koniec gotowania dodajemy do wody dużą szczyptę soli. Soczewicę odcedzamy i studzimy na sicie, następnie wsypujemy do miski.
Sałatka z soczewicą i serem halloumi
Na patelni grillowej rozgrzewamy łyżkę oliwy. Oczyszczoną paprykę kroimy w cienkie półplasterki i grillujemy około 4 minut, aż kawałki papryki zmiękną. Dodajemy do soczewicy.

Pomidorki kroimy na pół.
Ogórki kroimy wzdłuż na 3 części i kroimy w ukośne plastry. Ogórki i pomidory dodajemy do warzyw w misce.
Sałatka z czarną soczewicą i halloumi
Halloumi kroimy w plastry i grillujemy na patelni z dwóch stron, by zezłocił się.

Z 3 łyżek oliwy, miodu, soku z cytryny, soli i pieprzu przygotowujemy sos, którym zalewamy warzywa. Dokładnie mieszamy, dokładamy plastry sera i delikatnie jeszcze raz mieszamy. Dzielimy na porcje i podajemy.