kwietnia 2013

wtorek, 30 kwietnia 2013

Ravioli ze szpinakiem, ricottą i fetą

Przygotowując swoje pierwsze ravioli, zrobiłam 2 farsze do nadziania tych makaronowych pierożkowych-poduszeczek. Pierwszy był z łososiem i ricottą, drugi zaś równie klasyczny - ze szpinakiem i ricottą. Te natomiast podałam z masełkiem z patelni. 
Biorę pod uwagę, że przygotowanie ravioli może być czaso i pracochłonne. Dlatego wszystkim tym, którzy mają ochotę na makarony, ale i inne dania z kuchni świata, chciałam zwrócić uwagę na foodpanda, czyli serwis internetowy ułatwiający zamawianie jedzenia przez internet. Jeśli zdarza Wam się zamawiać do domu inne dania niż pizzę lub pracujecie w centrum dużego miasta i czasem z kolegami zamawiacie wspólnie coś do zjedzenia do firmy, to adres, który znacznie ułatwi Wam zamawianie tego, co lubicie.
Składniki na około 12 sztuk

Składniki na makaron:
150 g mąki pszennej
2 małe jajka
1/3 łyżeczki soli
1/2 łyżki oliwy z oliwek

Składniki na farsz:
1 mała cebula
2 małe ząbki czosnku
1 łyżeczka oliwy
100 g szpinaku (baby spinach)
100 g sera feta
50 g sera ricotta
pieprz i ostra papryka do smaku

Zaczynamy od przygotowania farszu - na patelni rozgrzewamy oliwę, wrzucamy cebulę z czosnkiem i smażymy na średnim ogniu, aż cebula się zeszkli - około 5 minut. Wsypujemy pieprz i paprykę, mieszamy i smażymy minutę. Następnie wrzucamy na patelnię cały szpinak i smażymy, by listki zwiędły i stały się miękkie. Dokładnie mieszamy, odstawiamy do wystudzenia. Szpinak siekamy. Do wystudzonego szpinaku dodajemy sery, dokładnie mieszamy.

Mąkę przesiewamy na blat, w środku kopczyka robimy duże wgłębienie.
Do wgłębienia wbijamy jajka, dodajemy sól i oliwę. Zagarniając mąkę z brzegów kopczyka do środka, zaczynamy wyrabiać ciasto, by składniki połączyły się Zagniatamy ciasto, aby stało się ono spoiste i jednolite. Ciasto wyrabiamy jeszcze około 8 minut, wyrabiając ciasto dolną strona dłoni. Ciasto zawijamy w folię i wkładamy do lodówki na 30 minut.
Ciasto dzielimy na 2 części i rozpłaszczmy je w dłoniach na długie wąskie paski. Jeśli mamy, przepuszczamy ciasto przez maszynkę do makaronu, najpierw na większym rozstawie wałków, potem na jak najmniejszym.

Ciasto powinno być cienkie, bo po ugotowaniu grube będzie twarde, jednak na tyle grube, by podczas nadziewania nie porwało się. Obydwie porcje ciasta tniemy na kształt prostokąta o tych samych wymiarach. W odstępach ok 4 cm układamy po łyżeczce farszu na cieście, a miejsca między porcjami farszu smarujemy roztrzepanym jajkiem. Delikatnie przykrywamy spodnią część drugą porcją ciasta, dociskamy miejsca między farszem. Ciasto tniemy na kwadraty, wycinając je wokół nadzienia.

Ravioli wrzucamy porcjami do dużego garnka z wrzącą, osoloną wodą. Kiedy wypłyną, gotujemy jeszcze minutę, odcedzamy i wykładamy na talerze. Polewamy stopionym masłem.

sobota, 27 kwietnia 2013

Gutap - nadziewane chlebki

Gutap to rodzaj płaskiego chleba z nadzieniem pochodzący z Turkmenistanu. Zazwyczaj nadzienie jest mięsne, a chleb jest smażony na patelni, nie pieczony.W mojej wariacji pojawia się szpinakowo-łososiowe nadzienie, przez co chlebki zyskują na lekkości, choć wciąż są sycące i świetnie sprawdzą się na drugie śniadanie, jak i na obiad. Przepis na ciasto z tej strony
Składniki na 6 chlebków

Składniki na ciasto:
1/2 łyżeczki soli
150 ml ciepłej wody
1 łyżka oliwy z oliwek
250 g mąki pszennej

Składniki na farsz:
1 mała cebula
2 małe ząbki czosnku
1 łyżeczka oliwy
100 g szpinaku (baby spinach)
80 g wędzonego łososia
2 łyżki posiekanego szczypiorku
1 łyżeczka skórki startej z cytryny
100 g sera feta
150 g ricotty
pieprz i gałka muszkatołowa do smaku

Na patelni rozgrzewamy oliwę, wrzucamy cebulę z czosnkiem i smażymy na średnim ogniu, aż cebula się zeszkli - około 5 minut. Dodajemy pieprz i gałkę muszkatołową, mieszamy i smażymy chwilę. Następnie wrzucamy na patelnię cały szpinak i smażymy, by listki zwiędły i stały się miękkie. Dokładnie mieszamy, odstawiamy do wystudzenia. Kroimy szpinak drobno i przekładamy do miski.
Łososia kroimy drobno, dodajemy posiekany szczypior i skórkę z cytryny. Dodajemy do szpinaku. Następnie dodajemy sery - ricottę i fetę. Całość mieszamy i w razie potrzeby doprawiamy solą, pieprzem i gałka muszkatołową. Wstawiamy do lodówki, by całość "przegryzła się".

Wszystkie składniki ciasta dodajemy do misy miksera i miksujemy przez 5 minut z mieszadłem do ciasta kruchego. Ciasto powinno być gładkie, elastyczne i nie kleić się do rąk.

Gotowe ciasto dzielimy na 6 części, formujemy z nich kulki i zostawiamy na 10 minut, przykrywając ściereczką.
Każdą kulkę wałkujemy na okrągły placek średnicy 17 cm. Na środku każdej układamy po 2 łyżki farszu. Składamy na pół, jak pierogi i zlepiamy brzegi. Miejsca zlepienia podwijamy pod spód.

Każdy z pakiecików smażymy na suchej patelni grillowej, na średnim ogniu przez około 5 minut z każdej strony. Podajemy ciepłe.

środa, 24 kwietnia 2013

Ravioli z wędzonym łososiem i ricottą

To moje pierwsze ravioli, a pomysł na przygotowanie ich to był pomysł dość spontaniczny. Do ravioli świetnie się sprawdzi farsz z ricottą, szpinakiem i szczypiorkiem, jest lekki i orzeźwiający. 
Muszę przyznać, że wyszło bardzo ok, choć nad cieniutkim wałkowaniem ciasta muszę jeszcze popracować. W końcu trening czyni mistrza, czyż nie?;) Im cieńsze ciasto, tym lepsze i mniej gumowate pierożki na koniec, więc warto powałkować ciasto kilka minut dłużej. Szczególnie też, że wałkowanie cienko ciasta to idealny trening dla mięśni rąk! Przepis na ciasto z książki Gino D'Acampo.
Składniki na około 12 sztuk

Składniki na ciasto:
300 g mąki
2 małe jajka
1/2 łyżeczki soli
1 łyżka oliwy z oliwek

Składniki na farsz:
80 g wędzonego łososia
150 g ricotty
2 łyżki posiekanego szczypiorku
1 łyżeczka skórki startej z cytryny
pieprz i sól do smaku

Dodatkowo:
1 jajko
1 łyżka oliwy z oliwek
1 łyżka posiekanego szczypiorku

Zaczynamy od przygotowania farszu - łososia drobno siekamy, dodajemy do niego ricottę, szczypiorek i skórkę z cytryny. Mieszamy, doprawiamy solą i pieprzem i dostawiamy do lodówki.
Mąkę przesiewamy na blat, w środku kopczyka robimy duże wgłębienie.
Do wgłębienia wbijamy jajka, dodajemy sól i oliwę. Zagarniając mąkę z brzegów kopczyka do środka, zaczynamy wyrabiać ciasto, by składniki połączyły się Zagniatamy ciasto, aby stało się ono spoiste i jednolite. Ciasto wyrabiamy jeszcze około 8 minut, wyrabiając ciasto dolną strona dłoni. Ciasto zawijamy w folię i wkładamy do lodówki na 30 minut.
Ciasto dzielimy na 2 części i rozpłaszczmy je w dłoniach na długie wąskie paski. Jeśli mamy, przepuszczamy ciasto przez maszynkę do makaronu, najpierw na większym rozstawie wałków, potem na jak najmniejszym. Ciasto powinno być cienkie, bo po ugotowaniu grube będzie twarde, jednak na tyle grube, by podczas nadziewania nie porwało się. Obydwie porcje ciasta tniemy na kształt prostokąta o tych samych wymiarach. W odstępach ok 4 cm układamy po łyżeczce farszu na cieście, a miejsca między porcjami farszu smarujemy roztrzepanym jajkiem. Delikatnie przykrywamy spodnią część drugą porcją ciasta, dociskamy miejsca między farszem. Ciasto tniemy na kwadraty, wycinając je wokół nadzienia.
Ravioli wrzucamy porcjami do dużego garnka z wrzącą, osoloną wodą. Kiedy wypłyną, gotujemy jeszcze minutę, odcedzamy i wykładamy na talerze. Polewamy oliwą z oliwek i posypujemy posiekanym szczypiorkiem.

poniedziałek, 22 kwietnia 2013

Pełnoziarnisty chleb rustykalny

Ten rustykalny chleb powstał poniekąd przez przypadek. Znacie to uczucie kiedy zabieracie się za gotowanie czy pieczenie z myślą, że macie wszystkie składniki i okazuje się, że nie ma jednego, tego podstawowego... Tak też były o z tym chlebem, mąka pszenna wyszła, więc trzeba było wykombinować coś innego i z chleba białego z dodatkiem razowej zrobił się pełnoziarnisty. Ale tym lepiej:) Przepis z książki "Bread" Hamelmana.
Składniki na 1 bochenek
Składniki na zaczyn:
275 g mąki chlebowej
135 g wody
3/4 łyżeczki soli
1/8 łyżeczki drożdży instant

Składniki na ciasto właściwe:
45 g mąki chlebowej
45 g mąki żytniej razowej
360 g mąki pszennej razowej
315 g wody
9 g soli
1/3 łyżeczki drożdży instant

Wieczorem, dzień przed pieczeniem przygotowujemy zaczyn, mieszając wszystkie składniki w misce. Ciasto będzie dość suche, ale jeśli nie będzie chciało uformować się w kulę, należy dodać 1-2 łyżeczki wody. Gotowe ciasto przykrywamy folią aluminiową i odstawiamy na kuchenny blat na całą noc lub 12-16 godzin.
Wszystkie składniki ciasta właściwego wsypujemy/wlewamy do miski. Zaczynamy wyrabiać na niskiej prędkości miksera przez 3 minuty, aby składniki wymieszały się i zaczęły łączyć. Następnie dodajemy zaczyn, rwąc go na mniejsze kawałki i dodając do ciasta w krótkich odstępach czasu, cały czas miksując ciasto.

Kiedy ciasto będzie jednolite, miksujemy je jeszcze przez 3 minuty na wyższej prędkości.
Przekładamy je do wysmarowanej oliwą miski, przykrywamy folią spożywczą i odstawiamy w ciepłe miejsce na 2.5 godziny. Ciasto składamy dwukrotnie, po 50 i 100 minutach.
Wyrośnięte ciasto delikatnie wyrabiamy, przykrywamy ściereczką i zostawiamy na blacie na 20 minut, by odpoczęło.
Po tym czasie formujemy bochenek i przekładamy do foremki lub koszyka rozrostowego wysypanego wewnątrz mąką. Drugie wyrastanie trwać powinno 75 - 90 minut.

Piekarnik rozgrzewamy do 230 stopni. Chleb przekładamy na blachę i nacinamy lub pieczemy w foremce, wysypując na dno piekarnika szklankę kostek lodu. Pieczemy przez 20 minut w temperaturze 230 i 10 minut w temperaturze 180 stopni.

Studzimy na kratce.

wtorek, 16 kwietnia 2013

Chleb niemieckiego farmera

Prosty i pyszny drożdżowy chlebek, którego przygotowanie jest przyjemnością i nie sprawia żadnych problemów. Świetnie kroi się na cienkie kromki, ma przyjemnie chrupiącą skórkę i długo trzyma świeżość. Dzięki dodatkowi mąki razowej nie jest nudnym chlebem w typie tostowych, a ma w sobie "to coś". Polecam! Przepis Jeffreya Hamelmana z książki "Bread".
Składniki na 1 bochenek

400 g mąki pszennej chlebowej
55 g mąki pszennej razowej
315 g wody
1 1/4 łyżeczki cukru
1/2 łyżki soli
30 g jogurtu naturalnego
1/2 łyżeczki drożdży instant

Mąki wsypujemy do miski. Dodajemy wszystkie pozostałe składniki, poza solą, i wyrabiamy ciasto na małej prędkości miksera. Kiedy składniki zaczną się łączyć i formować ciasto, wsypujemy sól i wyrabiamy dalej. Ciasto powinno być wyrabiane przez 8 minut na niskiej prędkości. Gotowe będzie elastyczne i delikatnie lepkie. Przekładamy do miski wysmarowanej oliwą i odstawiamy w ciepłe miejsce.
Ciasto odstawiamy do rośnięcia na 3 godziny, składając je 1 po pierwszej i po drugiej godzinie wyrastania. Po tym czasie powinno podwoić objętość.
 Gotowe ciasto przekładamy do foremki - keksówki o wymiarach 9x23 cm, wysmarowanej oliwa i wysypanej mąką lub otrębami. Wyrównujemy powierzchnię ciasta, przykrywamy ściereczką i odstawiamy na drugie wyrastanie na 1 godzinę w ciepłe miejsce.
 
Wyrośnięty chleb (poznamy to po tym, że jeśli delikatnie go naciśniemy, chleb powoli wróci do swojego kształtu) pieczemy w temperaturze 220 stopni przez pierwsze 20 minut, wysypując na dno piekarnika szklankę kostek lodu, podczas wkładania chleba do pieca,  i dopiekamy 15 w temperaturze 180. Studzimy na kratce.

piątek, 12 kwietnia 2013

Ciecierzyca w pomidorach

Cieciorka w pomidorach ze szpinakiem to danie, które powstało już dawno temu, ale przyznaję się bez bicia, że mam obecnie lekki zastój w kuchni. Do pracy zabieram zamrożone wcześniej zapasy, śniadania zaś to bezkonkurencyjna owsianka na tysiąc sposobów. Na szczęście w weekend szykuje się domowa pizza, mam nadzieję, że z przepisem uda mi się dotrzeć na bloga.
Póki co zostawiam Was z pysznym gulaszem. Ostatnio sporo u mnie szpinaku, pomidorków i cieciorki, ale przyznam, że ta wariacja obecnie za mną chodzi. A Wy przynajmniej macie chwilowy odpoczynek od mojej ukochanej azjatyckiej kuchni;)
Składniki na 2 porcje

1/2 szklanki suchej ciecierzycy
1 cebula pokrojona w kostkę
1 łyżka oliwy z oliwek
duża garść - ok.70 g świeżego szpinaku (baby spinach)
1/2 szklanki passaty pomidorowej
1 puszka krojonych pomidorów
gałązka - ok. 90 g pomidorów koktajlowych
1 łyżeczka cukru
1 łyżeczka mielonej kolendry
1 łyżeczka mielonego kuminu
1 łyżka pasty z tamaryndowca (opcjonalnie)
sól i pieprz do smaku

Ciecierzyce moczymy w  szklance wody przez noc, następnie gotujemy aż będzie al dente, niezbyt miękka (ja gotuję w szybkowarze, gotowa w 15 minut).

Na oliwie podsmażamy cebulę. Dodajemy kolendrę i kumin i przesmażamy 2 minuty, aż przyprawy zaczną wydzielać aromat. Dodać pastę z tamaryndowca i dobrze wymieszać.
Na patelnię wlewamy passatę pomidorową, dodajemy pomidory z puszki i cieciorkę. Gotujemy, aż sos zacznie bulgotać i gotować się.

Patelnię przykrywamy, zmniejszamy gaz do średniego i dusimy około 7-10 minut, aż sos zgęstnieje. Doprawiamy cukrem oraz solą i pieprzem do smaku.
Na koniec dodajemy pomidorki koktajlowe (w całości) oraz szpinak. Gotujemy 3-4 minuty, by szpinak zrobił się miękki, choć nie oklapł całkowicie.

Podajemy z ryżem lub ulubionym pieczywem.

poniedziałek, 8 kwietnia 2013

Pęczak z pomidorami i szpinakiem

To danie to ostatnimi czasy mój numer jeden. Pomidory, suszone pomidory i szpinak, to składniki, których zabraknąć w mojej kuchni nie może. W tym daniu dołącza do nich jeszcze pęczak i sos tamari, tworząc dla mnie smaki idealne. Miałam okazję przygotowywać to danie podczas warsztatów Qmam kaszę z Maią Sobczak i przyznam, że w tym daniu zakochałam się od razu. Polecam serdecznie. Przepis Mai, odrobinę przeze mnie zmodyfikowany.
Składniki na 2 porcje

1/2 szklanki kaszy pęczak
kilka igiełek świeżego rozmarynu
2 ząbki czosnku
1 łyżka sosu tamari (można zastąpić sosem sojowym)
5 połówek suszonych pomidorów
8 pomidorków koktajlowych
75 g świeżego szpinaku (najlepiej szpinak baby)
1 łyżeczki oleju kokosowego lub oliwy
1 łyżka oliwy z suszonych pomidorów
świeżo mielony pieprz i sól

Pęczak przelewamy wodą dwukrotnie, odcedzamy na sicie.
W garnku rozgrzewamy łyżeczkę oleju kokosowego/oliwy. Wrzucamy pęczak i chwilę prażymy na średnim ogniu, mieszając. Po 1-2 minutach dodajemy posiekany drobno rozmaryn, pieprz i sól do smaku, smażymy chwilę i zalewamy szklanką wody. Gotujemy na średnim ogniu, aż kasza wchłonie cały płyn.

Czosnek drobno siekamy. Rozpuszczamy resztę tłuszczu na patelni i przesmażamy czosnek. Dodajemy pokrojone w ciepnie paski pomidory suszone. Dodajemy sos tamari oraz pęczak. Mieszamy wszystko, chwilę przesmażamy. Wlewamy oliwę z pomidorów, mieszamy.
Następnie na patelnię wrzucamy pokrojone na połówki pomidorki oraz szpinak. Mieszamy i smażymy 3-4 minuty, aby szpinak stracił delikatnie na jędrności. Doprawiamy sola i pieprzem do smaku.
Danie najlepiej smakuje od razu po przygotowaniu.

piątek, 5 kwietnia 2013

Makaron z krewetkami i mango w słodkim sosie chilli

Przepis na makaron z krewetkami z mango jest banalnie prosty. Weź makaron noodle, garść krewetek, kapustę bok choy. Wrzuć do woka, pomieszaj i delektuj się wspaniałym obiadem gotowym w 15 minut. Uwielbiam takie dania. wystarczy wziąć to, co akurat zalega w lodówce i powstaje szybki sycący i kolorowy obiad, za każdym razem inny, ale co  najważniejsze - pyszny.
Składniki na 2 porcje

115 g makaronu noodle
1 ząbek czosnku
1 łyżka świeżo startego imbiru
120 g ugotowanych krewetek
1/2 strąka czerwonej papryki
120 g mango
2 główki kapusty bok choy/pak choy
3 łyżki słodkiego sosu chilli
3 łyżki sosu sojowego
1 łyżka oleju sezamowego
1 łyżka oleju rzepakowego

Makaron gotujemy według instrukcji na opakowaniu - zalewamy wrzątkiem, przykrywamy i po 5-7 minutach odcedzamy na sicie.

W woku rozgrzewamy olej rzepakowy - musi być bardzo gorący. Wrzucamy drobno posiekany czosnek i starty imbir, smażymy 30 sekund, cały czas mieszając. Dodajemy krewetki, pokrojoną w kawałki "na kęs" paprykę i pokrojone w kostkę mango (bez skórki). Smażymy 2-3 minuty, by krewetki zaróżowiły się.
Do woka dodajemy podzieloną na liście kapustę bok choy (większe można przekroić w poprzek na pół) i smażymy minutę, mieszając. Na koniec wlewamy sos sojowy i sos chilli, mieszamy i smażymy 2 minuty, by część sosu odparowała.
Przekładamy do miseczek, polewamy olejem sezamowym i podajemy.

wtorek, 2 kwietnia 2013

Chleb pszenno-orkiszowy z żurawiną i jabłkiem

Chleb orkiszowy to jeden z moich ulubionych. Z dodatkiem żurawiny i jabłka powstaje ze zwykłego chleba całkiem elegancki bochen. Ogromnym plusem jest to, że chlebek pozostaje dłużej świeży dzięki jabłku, a pieczenie bochenka w żeliwnym garnku sprawia, że ma on pysznie przyjemną skórkę. Sam przekrój chleba i rzut oka na jego strukturę z licznymi małymi dziurkami sprawia, że chce się go posmakować. Częstujcie się:)
Składniki na 1 duży bochenek

250 g mąki pszennej
250 g mąki orkiszowej pełnoziarnistej
15 g drożdży świeżych
1 łyżeczka cukru
1 kwaskowate jabłko
1/2  szklanki suszonej żurawiny
250 g ciepłej wody
1 czubata łyżeczka soli

Drożdże rozkruszyć, wymieszać z cukrem i kilkoma łyżkami wody. Wymieszać, przykryć i odstawić w ciepłe miejsce, by drożdże podwoiły swoją objętość.

Mąki wsypać do misy. Dodać zaczyn drożdżowy, wlać resztę wody i zacząć powoli wyrabiać ciasto na niskich obrotach miksera. Kiedy ciasto zacznie łączyć się w jednolitą kulę, dodać obrane i starte na dużych oczkach tarki jabłko i żurawinę oraz sól. Dalej wyrabiać ciasto, aż stanie się jednolite, miękkie i nie lepiące do dłoni. Jeśli ciasto będzie zbyt zbite i suche, dodać jeszcze trochę wody.
Ciasto przekładamy do wysmarowanej oliwą miski. Przykrywamy i odstawiamy w ciepłe miejsce na 1.5 godziny, aby ciasto podwoiło objętość.

Wyrośnięte ciasto wykładamy na posypany mąka blat.Chwile wyrabiamy i formujemy okrągły bochenek. Przekładamy go do koszyczka rozrostowego lub miski wyłożonej ściereczką posypaną mąką i odstawiamy na kolejną godzinę do rośnięcia.
Piekarnik, a w nim garnek żeliwny, rozgrzewamy do temperatury 220 stopni. Kiedy piekarnik osiągnie żądaną temperaturę bardzo ostrożnie przekładamy chleb do garnka, przykrywamy pokrywką i pieczemy 30 minut, po pierwszych 10 minutach zmniejszając temperaturę do 190 stopni. Pod koniec pieczenia - 10 minut przed końcem zdejmujemy pokrywkę i dopiekamy chleb z wierzchu.

Po upieczeniu studzimy na kratce.