Mandelfläta

piątek, 21 sierpnia 2009

Mandelfläta

Nie mogłoby być tak, że po mojej wizycie w Skandynawii nie zamieściłabym żadnego szwedzkiego przepisu. Ba, mam ich nawet całą stertę, i gdybym piekła codziennie, to chyba po miesiącu uporałabym się ze wszystkimi. Miałam okazję przeglądać kilka książek kucharskich z typowymi szwedzkimi daniami (głównie słodkościami i pieczywem), więc kilka najbliższych wpisów poświecę kuchni szwedzkiej.

Mandelfläta - warkocz migdałowy. Ciasto jest gęste, sycące, dość wilgotne i słodkie dzięki masie marcepanowej. Aromatu dodaje kardamon. Pyszne samo, z odrobiną dżemu czy serka.

Składniki na 2 bułeczki-warkocze długości 20 cm

60 g miękkiego masła
250 ml mleka
25g drożdży
szczypta soli
50g cukru
łyżeczka mielonego kardamonu
700 g mąki pszennej
200 g masy marcepanowej

dodatkowo:
jajko roztrzepane do posmarowania
płatki migdałowe do posypania

Podgrzewamy mleko, by było ciepłe. Odlewamy do miseczki 2 łyżki, do których dodajemy łyżkę cukru i drożdże, mieszamy, by składniki rozpuściły się. Odstawiamy na 20 minut do wyrośnięcia.

Mąkę przesiewamy do dużej miski, masę marcepanową ścieramy na tarce i dodajemy do mąki. Łączymy składniki rozcierając marcepan palcami. Dodajemy resztę mleka, masło, szczyptę soli, cukier oraz kardamon i mieszamy całość. Wlewamy drożdże, wyrabiamy ciasto, przykrywamy ściereczką i odstawiamy do wyrośnięcia na około 30 minut.

Gdy ciasto wyrośnie, krótko wyrabiamy je na oprószonej mąką stolnicy. Dzielimy na 2 porcje, a każdą jeszcze na 3 i formujemy z nich wałki o długości około 20 cm. 3 wałki splatamy w warkocz, mocno ściskamy końce, przekładamy na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Tak samo postępujemy z pozostałymi 3 wałkami. Smarujemy po wierzchu roztrzepanym jajkiem i posypujemy płatkami migdałowymi.

Wstawiamy do rozgrzanego do 225 stopni piekarnika i pieczemy 20-25 minut. Ciasto szybko może się zrumienić, przydać nam się dodatkowy papier do pieczenia, by przykryć bułeczki od góry.

5 komentarzy

  1. niezwykle kosząca i przyznam się ,że kiedyś na pewno ją zrobię :)))))

    OdpowiedzUsuń
  2. O tak, to sa wspaniale smaki! Bardzo lubie szwedzkie wypieki :)

    Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  3. Marcepan i cynamon to to, co u nich bardzo popularne w przepisach na słodkości, a jednocześnie coś, co bardzo lubię. Jesteśmy już więc 2 fanki szwedzkich wypieków;)

    OdpowiedzUsuń
  4. Bardzo ciekawy przepis, już sobie zapisałam i pewnie wypróbuję w okresie świątecznym :) Pozdrawiam serdecznie

    OdpowiedzUsuń

Skrobniesz coś? Dziękuję!